Wybierz region

Wybierz miasto

  Absolwenci bez pracy

  Autor: (mir)

  2001-09-07, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55 źródło: Dziennik Zachodni

  Coraz więcej absolwentów szkół zasila szeregi bezrobotnych w powiecie. Na terenie okręgu rybnickiego bezrobocie wśród młodzieży jest wyższe niż w innych śląskich subregionach.

  Coraz więcej absolwentów szkół zasila szeregi bezrobotnych w powiecie. Na terenie okręgu rybnickiego bezrobocie wśród młodzieży jest wyższe niż w innych śląskich subregionach. Takie alarmujące dane przedstawili na konferencji w Wodzisławiu specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

  Z ostatnich badań GIG-u wynika, że zawody, w których coraz trudniej o pracę, to sprzedawca i referent. Tymczasem te kierunki kształcenia wciąż dominują w wodzisławskich szkołach. Bezrobocie wśród młodzieży, zwłaszcza w byłych gminach górniczych, rośnie też z powodu braku większych zakładów, które oferowałyby zatrudnienie.

  - Specjalnie wybraliśmy na miejsce konferencji szkołę podstawową w dzielnicy Wilchwy, bo to jeden z najbardziej zagrożonych bezrobociem rejonów w mieście. Odkąd zamknięto kopalnię, młodzież ma małe perspektywy szybkiego znalezienia pracy - tłumaczył prezydent Wodzisławia Ireneusz Serwotka.

  Receptą na bezrobocie wśród młodych ludzi ma być porządne wykształcenie, zgodne z trendami na rynku. Senator Adam Graczyński, szef GIG-u i główny organizator konferencji uważa, że profile szkół trzeba dostosować do potrzeb. Absolwenci powinni mieć uczelnie blisko miejsca zamieszkania, a państwo i samorządy otoczyć opieką małe firmy. Warto dodać, że młodzież chętnie podejmuje pracę nawet nie w swoim wyuczonym zawodzie.

  - Najważniejsze jest znalezienie jakiegokolwiek zajęcia. Gdy ma się własne pieniądze, można pomyśleć o studiach albo o jakimś kursie. Rodzice nie są w stanie zapłacić za kształcenie dzieci, zwłaszcza jeśli mają ich kilkoro - potwierdza 20-letnia Martyna, absolwentka liceum ekonomicznego, od miesiąca zatrudniona w firmie odzieżowej.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)