Wybierz region

Wybierz miasto

  Bałagan pod paragrafem

  Autor: KARINA MARCINIAK

  2001-10-18, Aktualizacja: 2004-12-18 01:44 źródło: Dziennik Zachodni

  Tydzień temu rybniccy radni postanowili włączyć Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w struktury Zespołu Szkół nr 7. W poniedziałek dotychczasowy dyrektor Witold Cyroń otrzymał pismo odwołujące go z funkcji.

  Tydzień temu rybniccy radni postanowili włączyć Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w struktury Zespołu Szkół nr 7. W poniedziałek dotychczasowy dyrektor Witold Cyroń otrzymał pismo odwołujące go z funkcji.


  Oficjalnym powodem jest reorganizacja sieci placówek szkolnych w mieście. Podczas sesji wiceprezydent Jerzy Frelich nie ukrywał jednak, że połączenie placówek spowodowane jest sprawą byłego wicedyrektora, który został oskarżony o molestowanie seksualne wychowanków.


  Wierzę, że dzięki doświadczeniu oraz postawie moralnej dyrekcji i grona pedagogicznego Zespołu Szkół nr 7 podobne sytuacje nie powtórzą się w ośrodku. Gwarancji nie ma, ale trzeba mieć nadzieję ? stwierdził wiceprezydent Jerzy Frelich. Podczas sesji Rady Miejskiej przytoczył m.in. treść pisma wysłanego przez prokuraturę do magistratu. Była w nim mowa m.in. o nagannej postawie grona pedagogicznego SOSW, które solidarnie stanęło po stronie oskarżonego. Prokuratura uważa, że nauczyciele przyjęli niewłaściwą postawę, wykazują nadmierne zainteresowanie dochodzeniem, stosują zbyt daleko idące komentarze i krytykę toczącego się postępowania. Pismo to zostało przedstawione najpierw na posiedzeniu Komisji Oświaty, a później odczytane na sesji.

  - Tymczasem my nie wysyłaliśmy żadnych protestów ani pism. Zajęliśmy tylko stanowisko. To było jeszcze w kwietniu, od tej pory nic się nie zmieniło - mówią nauczyciele SOSW. Nie rozumieją, za co spotyka ich taka kara, czują się napiętnowani. Większość z nich wciąż uważa, że oskarżony wicedyrektor był świetnym pedagogiem i jego postępowanie nie budziło podejrzeń. Są zdziwieni, że Sąd Okręgowy w Gliwicach odrzucił przedwczoraj zażalenie obrońcy na przedłużenie do 21 grudnia tymczasowego aresztowania oskarżonego.

  - Nie chcemy przesądzać o jego winie czy niewinności. Ale nie rozumiemy też, dlaczego inni wydali już na niego wyrok jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy - komentują pedagodzy. - Dlaczego gazety piszą np. o nim "pedofil" i "zboczeniec"? Nas również uważa się za co najmniej podejrzanych moralnie.

  Dyrektor Cyroń mówi, że z prasy dowiedział się, że teraz jest wychowawcą w Zespole Szkół nr 7. Od poniedziałku placówka nie ma więc ani dyrektora, ani wicedyrektora. Nauczyciele twierdzą, że z gazet dowiedzieli się, iż teraz ich szefową jest pani dyrektor Zespołu Szkół nr 7.

  - Nie otrzymaliśmy jednak żadnych oficjalnych informacji, nikt nie żądał przekazania majątku itp. - wyliczają nauczyciele. - Na miejscu nie ma nikogo, kto podejmowałby decyzje dotyczące ośrodka, który jest przecież placówką całodobową. Możemy mówić o wielkim szczęściu, że do tej pory nie stało się tu nic złego.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.