Wybierz region

Wybierz miasto

  Byki oddały złoto

  Autor: ADRIAN KARPETA

  2001-10-11, Aktualizacja: 2004-12-18 01:46 źródło: Dziennik Zachodni

  Około 40 niepełnosprawanych zawodników uczestniczyło w Otwartych Mistrzostwach w Rugby na Wózkach. Niestety, gospodarze imprezy (śląska drużyna Sitting Bulls, co oznacza Siedzące Byki), pożegnali się z tytułem ...

  Około 40 niepełnosprawanych zawodników uczestniczyło w Otwartych Mistrzostwach w Rugby na Wózkach. Niestety, gospodarze imprezy (śląska drużyna Sitting Bulls, co oznacza Siedzące Byki), pożegnali się z tytułem najlepszych. Zawody odbyły się podczas weekendu w żorskiej hali sportowej. Zorganizował je Śląski Klub Sportowców Niepełnosprawnych, który ma siedzibę w Wodzisławiu.

  Rugby na wózkach inwalidzkich jest połączeniem kilku dyscyplin sportowych (koszykówki, hokeja i tradycyjnego rugby). Podstawową zasadą gry jest dotarcie z piłką za wyznaczoną strefę, która znajduje się na polu przeciwnika. Zawodnicy konkurencyjnej drużyny robią oczywiście wszystko, by do tego nie dopuścić. Na boisku dochodzi więc do widowiskowych zderzeń, które czasem kończą się wywrotkami, a nawet fikołkami!

  - To bardzo kontaktowy sport. Mogą go uprawiać ludzie dotknięci porażeniem czterokończynowym, a więc ze złamanym kręgosłupem czy uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Tego typu aktywność bardzo pomaga w rehabilitacji - mówi Sławomir Sękowski, prezes Śląskiego Klubu Sportowców Niepełnosprawnych i zarazem czołowy zawodnik ekipy Sitting Bulls.

  Drużyna rugby składa się z czterech osób. W zależności od stopnia niepełnosprawności mają oni przyznawane punkty. Suma punktów zawodników jednej drużyny nie może przekroczyć 8. W Otwartych Mistrzostwach w Rugby na Wózkach uczestniczyły następujące drużyny: Brener Front z Poznania, Piecobiogaz z Poznania, Hradec Kralova z Czech, Quadrugby z czeskiej Ostrawy i wspomniana śląska ekipa. Niestety gospodarze musieli uznać wyższość poznańskiego Piecobiogazu. Mecz o pierwsze miejsce był jednak bardzo zacięty. O ostatecznym wyniku zdecydowały dwie dogrywki! Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z czeskiej Ostrawy.
  Tuż po imprezie wybrano najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach. Wyróżnienia otrzymali: Jirzi Kadezawek z Czech, Tomasz Kaczyński z Poznania i Sławomir Sękowski. Tytuł fair play przyznano Markowi Kaproniowi (Sitting Bulls). W nagrodę zawodnik otrzymał wózek wartości 8 tys. zł. Cenną nagrodę ufundował jeden ze sponsorów.

  - Nie przejmujemy się zbytnio utratą złota. Cieszymy się, że inne drużyny są coraz lepsze. Myślimy już o kolejnych zawodach. 18 października wybieramy się na międzynarodowy turniej do Czech - mówili nam śląscy sportowcy.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.