Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy zachodniemu konsorcjum uda się zainwestować w Jastrzębiu 25 mln dolarów?

  Autor: MARCIN KASPRZYK

  2001-09-04, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Grupa zachodnich inwestorów chce wydać w Jastrzębiu 100 milionów zł. Za taką kwotę w mieście powstałoby nowoczesne centrum handlowe. Inwestycja póki co stoi jednak pod znakiem zapytania.

  Grupa zachodnich inwestorów chce wydać w Jastrzębiu 100 milionów zł. Za taką kwotę w mieście powstałoby nowoczesne centrum handlowe. Inwestycja póki co stoi jednak pod znakiem zapytania. Choć pomysł powstał już rok temu, władze miasta jak dotąd nie umożliwiły przedsiębiorcom rozpoczęcia budowy.

  Wiele miast zabiega o poważnych inwestorów. Duże zakłady i przedsiębiorstwa gwarantują pracę mieszkańcom i podatki gminnej kasie. Niektóre samorządy widzą w tym jedyną szansę na rozwój. W Jastrzębiu pojawiła się grupa zachodnich przedsiębiorców, którzy chcą zbudować wielkie centrum handlowe. Zgodnie z koncepcją, miałoby ono kosztować 25 milionów dolarów czyli około 100 milionów zł, a powstałoby na nieużytkach.

  Teren o powierzchni około 10 hektarów znajduje się w obrębie ulic: Warszawskiej, Północnej, Arki Bożka i Porozumień Jastrzębskich. Koncepcja przewiduje budowę dużego obiektu handlowo-usługowego o powierzchni 13 tysięcy metrów kw. Znajdą się tam biura i sklepiki oraz market. W drugim budynku, o powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kw., prowadzona ma być sprzedaż materiałów budowlanych, artykułów wystroju wnętrz i sprzętu ogrodniczego. Wzdłuż ul. Porozumień Jastrzębskich powstać ma pasaż handlowy, w którym znajdą się obiekty handlowo-usługowe i gastronomiczne. Koncepcja przewiduje również budowę parkingu, który pomieści 1400 samochodów. Inwestorzy chcą zatrudnić około 800 osób. Ich zdaniem, gdy centrum zacznie funkcjonować miejska kasa wzbogaci się rocznie o 0,5 mln złotych z tytułu podatku gruntowego.

  - Inwestycja stoi jednak pod znakiem zapytania. Najpierw trzeba bowiem zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Władze miasta przymierzały się do tego w grudniu ubiegłego roku, ale dotąd zmian nie dokonano - mówi Piotr Słupek, który reprezentuje inwestorów.

  - Sprawa jest otwarta. Miejsca pracy dla tysiąca osób i pieniądze z podatków to poważny argument, przemawiający za inwestycją. Trzeba jednak pamiętać o ludziach, którzy utrzymują się z prowadzenia małych sklepików czy straganów. Istnienie takiego centrum może spowodować utratę zatrudnienia wielu osób. Władze muszą uszanować wolę mieszkańców - powiedziała nam Joanna Jaśkiewicz-Herman, rzecznik prasowy jastrzębskiego magistratu.

  Przypomnijmy, iż dwa lata temu pikiety jastrzębian zablokowały budowę hipermarketu. Potencjalni inwestorzy zlecili niedawno przeprowadzenie ankiet, które odpowiedzą na pytanie, czy mieszkańcy chcą robić zakupy w centrum handlowym.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)