Wybierz region

Wybierz miasto

  Dekada specjalna

  Autor: MARCIN KASPRZYK

  2001-10-18, Aktualizacja: 2004-12-18 01:44 źródło: Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu placówce nadano imię terapeutki Weroniki Sherborne. Otwarto też nową pracownię komputerową.

  Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu placówce nadano imię terapeutki Weroniki Sherborne. Otwarto też nową pracownię komputerową.


  Szkoła Podstawowa i Specjalna w Czerwionce-Leszczynach powstała w 1991 roku, jako placówka przeznaczona dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz znacznym. Z początku funkcjonowało tam sześć oddziałów. Obecnie uczą się tam 143 osoby. Przez lata placówka borykała się z kłopotami finansowymi. Dzięki pomocy gminy i sponsorów powstały tu biblioteka, salka do gimnastyki korekcyjnej oraz sala do zajęć z dziećmi upośledzonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym. Od czasu przejęcia szkoły przez rybnickie Starostwo (nastąpiło to w 1999 roku) sytuacja nieco się poprawiła. W 2000 roku utworzono pierwszy oddział przysposabiający do pracy. Zajmuje się on uczniami upośledzonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym, którzy nie kwalifikują się do szkoły zawodowej.

  Kilka dni temu natomiast (podczas uroczystej akademii), szkole nadano imię Weroniki Sherborne, odsłonięto też okolicznościową tablicę, poświęconą słynnej terapeutce. Tego dnia szkoła miała jeszcze jeden powód do radości: otwarto nowoczesną salę komputerową. Koszty urządzenia pracowni pokryło Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu "Internet w każdym gimnazjum". Na uczniów czeka tu sześć doskonale wyposażonych stanowisk multimedialnych.

  - Bardzo się cieszymy z naszych komputerów. Rzadko się bowiem zdarza, by taką pracownię otrzymywały szkoły specjalne. Tymczasem komputery są u nas szczególnie przydatne - stwierdziła Ewa Kluczniok, dyrektor czerwieńskiej placówki.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.