Wybierz region

Wybierz miasto

  Dzieciom Afryki

  Autor: (eg-p)

  2001-09-10, Aktualizacja: 2004-12-18 01:54 źródło: Dziennik Zachodni

  Słynna objazdowa wystawa pt. "Dzieci Afryki" zawitała do żorskiego Muzeum. Ekspozycja jest częścią charytatywnej akcji, jaką na rzecz najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu i pracujących tam misjonarzy planuje Komisja ...

  Słynna objazdowa wystawa pt. "Dzieci Afryki" zawitała do żorskiego Muzeum. Ekspozycja jest częścią charytatywnej akcji, jaką na rzecz najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu i pracujących tam misjonarzy planuje Komisja ds. Misji Episkopatu Polski. Żory na miejsce wystawy wybrano dlatego, że pracownicy Muzeum sami zaczęli akcję pomocy Afryce.


  - Około roku temu dostaliśmy list z parafii pw. św. Pawła w Namsigury w Burkina Faso - oświadczył podczas czwartkowego wernisażu Lucjan Buchalik, szef Muzeum, etnolog, badacz Afryki. - Zawierał prośbę o pomoc i kontakty. Rozpowszechniliśmy je za pośrednictwem naszych parafii. Odzew był ogromny. Otrzymaliśmy w sumie 24 listy od mieszkańców całego Śląska, którzy chcą pomagać Afrykańczykom i prowadzić z nimi korespondencję. Bardzo cieszymy się z tego, gdyż bieda w Afryce jest ogromna, a nędza dzieci szczególnie rzuca się w oczy.
  Wystawę na prośbę Episkopatu przygotował Piotr Barchański. Knurowski fotografik wraz z ks. Andrzejem Halembą, sekretarzem Komisji ds. Misji, pojechał do Kamerunu i Zambii. Uwieczniał tam w kadrze dzieci: idące do szkoły, do której mają nieraz 11 km, pracujące ponad siły, a mimo to prawie zawsze uśmiechnięte. Z przywiezionych fotografii wybrano ok. 60 i wiosną pokazano je na Zamku Królewskim w Warszawie. Właśnie tam zobaczył je dyrektor Buchalik i zachwycił się nimi na tyle, że postanowił "ściągnąć" do Żor. Ostatecznie sprowadził je z Mielca. Na wernisaż przyszły tłumy. Przyjechał też ks. Halemba.

  - Nasz kraj boryka się z kłopotami, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy wspomóc ludzi biedniejszych niż my - podkreślił duchowny, który na misji w Afryce spędził 10 lat. - Ta wystawa ma otworzyć serca Polaków na nieszczęście innych. Już też zapowiadamy konkurs plastyczny dla gimnazjalistów. Ich zadaniem będzie przedstawienie życia rówieśników na Czarnym Lądzie.

  Piękne fotografie w Żorach będzie można podziwiać do końca października. Tymczasem wczoraj (9 września) dyrektor Buchalik i Katarzyna Podyma (żorski asystent muzealny) wyjechali z misją naukową do krajów afrykańskich. Przy okazji zabrali przybory szkolne i pieniądze, które przekazała parafia farna. Dary są przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców Namsigury.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)