Wybierz region

Wybierz miasto

  Grobowe hieny

  Autor: (adr)

  2001-10-15, Aktualizacja: 2004-12-18 01:45 źródło: Dziennik Zachodni

  Policja zatrzymała dwóch mieszkańców Zabrza, którzy skradli ponad 200 bukietów sztucznych kwiatów z cmentarza w Żorach-Roju. Stróże prawa alarmują, że przed Wszystkimi Świętymi takich kradzieży będzie coraz więcej.

  Policja zatrzymała dwóch mieszkańców Zabrza, którzy skradli ponad 200 bukietów sztucznych kwiatów z cmentarza w Żorach-Roju. Stróże prawa alarmują, że przed Wszystkimi Świętymi takich kradzieży będzie coraz więcej.


  Złodzieje zakradli się na nekropolię nocą ze środy na czwartek. Zauważył ich przypadkowy przechodzień. Spisał numery rejestracyjne fiata 125, którym przyjechali, i natychmiast powiadomił policję.

  - Na miejsce udał się nasz patrol. Niestety po złodziejach nie było już ani śladu. "Namierzyliśmy" jednak auto rabusiów dzięki systemowi monitoringu. Zatrzymaliśmy przestępców w centrum miasta. W pojeździe było ponad 200 bukietów sztucznych kwiatów - dowiedzieliśmy się od aspiranta sztabowego Wiesława Przytuły z żorskiej Komendy Miejskiej Policji.

  Przestępcy byli pijani. 23-letni kierowca nie posiadał prawa jazdy i żadnych dokumentów. Jego 26-letni kompan był poszukiwany listem gończym. Żorscy policjanci nie mają najmniejszych wątpliwości, że sprawcy zamierzali sprzedać skradzione bukiety. Sztuczne kwiaty jest bowiem bardzo łatwo odnowić. Wystarczy je po prostu wyprać. Stróże prawa poprosili o opinię handlujących sztucznymi kwiatami. Kupcy ocenili, że wartość łupu przekracza 4 tys. złotych.

  Policja alarmuje, że przed Wszystkimi Świętymi tego typu przestępstw (jak co roku) będzie coraz więcej. Na razie złodzieje kradną sztuczne kwiaty. Przed 1 listopada z grobów zaczną znikać również wieńce. Rybnicka policja na razie jeszcze nie notuje tego typu kradzieży. Komisarz Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy komendy w Rybniku, mówi jednak, że zdarzają się one co roku. Podobnie jest w Wodzisławiu.

  - Poszkodowani często w ogóle nie zgłaszają do nas takich kradzieży ze względu na niską wartość strat - mówią wodzisławscy policjanci.

  Raciborscy policjanci już teraz przygotowują się do dnia 1 listopada. - Zdajemy sobie sprawę, że okradanie nekropolii to poważny problem. Dlatego nasi funkcjonariusze już teraz szczególnie często patrolują okolice cmentarzy. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmniejszy się liczba kradzieży - informuje komisarz Dariusz Szelwicki z raciborskiej policji.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.