Wybierz region

Wybierz miasto

  Jubileuszowe owczarki

  Autor: KARINA MARCINIAK

  2001-09-26, Aktualizacja: 2004-12-18 01:50 źródło: Dziennik Zachodni

  Jubileuszowa, dwudziesta wystawa klubowa owczarków niemieckich zakończyła się w niedzielę wieczorem w Rybniku-Kamieniu. Przyjechało na nią 314 psów z Polski, Niemiec, Słowacji i Czech.

  Jubileuszowa, dwudziesta wystawa klubowa owczarków niemieckich zakończyła się w niedzielę wieczorem w Rybniku-Kamieniu. Przyjechało na nią 314 psów z Polski, Niemiec, Słowacji i Czech. Puchary dla najlepszych psów pojechały do Wrocławia i na Słowację.

  Gościny dwudniowej imprezie tradycyjnie udzielił ośrodek MOSiR-u w Rybniku-Kamieniu. Zjawiło się tu sporo publiczności. Nic dziwnego, skoro w miniony weekend dopisywała pogoda. Podczas imprezy rozegrano wiele konkursów. M. in. sędziowie wybierali najlepszego reproduktora i jego potomstwo, najlepszą hodowlę, oceniali psy i suki na "stój" oraz oceniali owczarki we wszytskich klasach. Dodatkowo też przeprowadzone zostały testy psychiczne czworonogów klasy użytkowej.

  - Testy wypadły bardzo dobrze. Na 60 psów tylko 1/4 nie zaliczyła testów, to dobry wynik - cieszył się Kazimierz Salamon, przewodniczący oddziału Związku Kynologicznego w Rybniku i główny organizator wystawy. - Testy odbywały się z udziałem trzech pozorantów. Psy musiały odpowiednio zareagować m. in. w sytuacji wyreżyserowanego napadu na pozoranta z ukrycia i w sytuacji pościgu z czołówką.

  Sędzia Ginter Korszek był bardzo zadowolony z poziomu wyszkolenia owczarków. Powody do dumy i zadowolenia mieli oczywiście właściciele wyróżnionych psów. W kategorii najlepsza hodowla triumfowali państwo Jureczko z Dębieńska. Sędziowie ocenili, że właśnie ich owczarki są najlepsze spośród 12 startujących w tej konkurencji. Zwycięzcami wystawy zostały: pies Lang Uzieme Zazrakow pana Josefa Hoszika ze Słowacji i suka Nikka Kolorado z hodowli Szmyd-Dobrzański z Wrocławia.

  Celem corocznej wystawy klubowej owczarków niemieckich jest wytyczenie kierunku hodowli tej rasy w Polsce. Dlatego też co roku zapraszani są sędziowie niemieccy.

  - Tym razem z ojczyzny owczarków niemieckich do Rybnika przyjechali Frank Godlust i Wolfgang Gerschweitz - powiedział Leszek Salamon, przewodniczący oddziałowej komisji hodowlanej w Związku Kynologicznym w Rybniku (brat Kazimierza), współorganizator wystawy. Obaj również są długoletnimi hodowcami. Tym razem jednak nie zaprezentowali swoich psów. - Organizacja takiej imprezy zajmuje zbyt wiele czasu, dlatego nie dalibyśmy rady wziąć udziału w wystawie - dodaje Kazimierz Salamon.

  Przypominamy, że 7 października (w następną niedzielę) w Rybniku-Kamieniu odbędzie się XVI Wystawa Psów Rasowych.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.