Wybierz region

Wybierz miasto

  Kamieniczek blask

  Autor: (mir)

  2001-09-19, Aktualizacja: 2004-12-18 01:52 źródło: Dziennik Zachodni

  (WODZISŁAW) Rozpoczęła się wymiana systemu ogrzewania i ocieplanie kolejnych kamienic przy wodzisławskim Rynku. Przy okazji remontowane budynki zostaną też odmalowane.

  (WODZISŁAW) Rozpoczęła się wymiana systemu ogrzewania i ocieplanie kolejnych kamienic przy wodzisławskim Rynku. Przy okazji remontowane budynki zostaną też odmalowane.


  Obecnie trwają prace w kamieniczkach na rogu ulic Styczyńskiego, Aptecznej i św. Jana. Zgodnie z prowadzoną przez miasto polityką proekologiczną stare, węglowe piece są zastępowane przez tak zwaną pompę ciepła. Urządzenie wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi i jest zupełnie bezpieczne dla środowiska. Dzięki temu miasto dostało na tę inwestycję dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 275 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych między innymi na ocieplenie zewnętrznych ścian budynków.

  - Fundusz zgodził się też na udzielenie nam preferencyjnej pożyczki w wysokości 450 tysięcy złotych. Dzięki temu wszystkie zaplanowane prace przebiegają w terminie. Oprócz wymiany ogrzewania i docieplania ścian, w kamienicach są też wymieniane okna i drzwi - mówi Wacław Mandrysz, wiceprezydent Wodzisławia.

  Przez cały tydzień w kamieniczkach przy ulicy Aptecznej i Styczyńskiego trwały prace związane z ocieplaniem budynków. Przy tej okazji dwie kamienice zostały już pomalowane. Mają piękne, pastelowe kolory, harmonizujące z innymi budynkami przy Rynku. Zdaniem mieszkańców Wodzisławia, w żadnym innym mieście nie ma tak ładnej starówki.

  - Mam nadzieję, że wszystkie kamienice zostaną odnowione. Wtedy będzie naprawdę pięknie - mówi starsza wodzisławianka.

  Samorządowcy obiecują, że kamienice w obrębie starówki będą odnawiane w miarę posiadanych środków. Jednak na pewno nie wszystkie, bo część budynków znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.