Wybierz region

Wybierz miasto

  Kiecki, gunie, modrzyńce...

  Autor: (eg-p)

  2001-09-11, Aktualizacja: 2004-12-18 01:54 źródło: Dziennik Zachodni

  "Kiecki, gunie, modrzyńce..." to tytuł wystawy, którą podczas weekendu otwarto w raciborskim Muzeum. Na ekspozycji zgromadzono około stu strojów ludowych i ozdób z całego Śląska.

  "Kiecki, gunie, modrzyńce..." to tytuł wystawy, którą podczas weekendu otwarto w raciborskim Muzeum. Na ekspozycji zgromadzono około stu strojów ludowych i ozdób z całego Śląska. Piękna ekspozycja potrwa do końca października.

  Śląsk to region specyficzny, który wiele razy przechodził pod różne panowanie. Od wieków wpływy polskie ścierały się tu z czeskimi, austriackimi, pruskimi i morawskimi. Efekt był taki, że noszenie stroju ludowego stało się symbolem przynależności do narodowości polskiej. Nie pozostało to również bez wpływu na ogromną różnorodność ubiorów, jakiej nie obserwuje się w żadnym innym regionie Polski. Wśród strojów wyróżnia się tu zatem bytomski, cieszyński, pszczyński, raciborski i opolski. Wszystkie są śląskie, ale każdy jest inny.

  Najbardziej efektowny jest strój cieszyński, zdobiony haftami i srebrną biżuterią. Wywodzi się on z XVII- i XVIII-wiecznej tradycji mieszczańskiej i należy do najbogatszych oraz najelegantszych w Europie. O ile jednak śląskie kobiety do dziś chętnie paradują w narodowych ubiorach, o tyle panowie zaniechali ich noszenia już w połowie XIX stulecia.

  - Ludowych strojów męskich zachowało się więc bardzo mało - oświadczył Dariusz Chojecki z raciborskiego Muzeum. - Widać to także na naszej wystawie, na której dominują stroje kobiece.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)