Wybierz region

Wybierz miasto

  Koniec objazdów

  Autor: (mir)

  2001-09-14, Aktualizacja: 2004-12-18 01:53 źródło: Dziennik Zachodni

  Od początku tego tygodnia kierowcy z naszego regionu jeżdżą przez nowy most na Odrze w miejscowości Olza, gmina Gorzyce. Ogromnie ułatwił on życie wszystkim zmotoryzowanym.

  Od początku tego tygodnia kierowcy z naszego regionu jeżdżą przez nowy most na Odrze w miejscowości Olza, gmina Gorzyce. Ogromnie ułatwił on życie wszystkim zmotoryzowanym. Dzięki uruchomieniu obiektu i prowadzących do niego dróg dojazdowych, samochody nie muszą już korzystać z czasochłonnych objazdów.

  Nowy obiekt wygląda imponująco. Składa się z trzech przęseł i liczy 175 metrów długości. Jego budowa rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. Parę miesięcy wcześniej ruszyły prace związane z modernizacją odcinka drogi krajowej 78, biegnącej przez Turzę, Gorzyce i Olzę. Cała inwestycja została zakończona w błyskawicznym, jak na nasze warunki, tempie 15 miesięcy.

  - Jest to największy most wybudowany przez nas w ostatnich latach - mówi Stanisław Łukasik, naczelnik Wydziału Mostów w Oddziale Południowym Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Katowicach, który był też kierownikiem projektu.

  Otwarcie mostu w Olzie znacznie usprawniło ruch samochodowy na trasie z Wodzisławia do przejścia granicznego w Chałupkach. Przez cały okres budowy zarówno samochody osobowe, jak i ciężkie TIR-y musiały korzystać z czasochłonnych objazdów. Denerwowało to zarówno kierowców, jak i mieszkańców rejonów, przez które wyznaczone były objazdy. Na tranzycie TIR-ów cierpiały też lokalne drogi, nie zawsze przystosowane do przejazdu ciężkich aut. Nowy most podoba się nie tylko kierowcom, ale i okolicznym mieszkańcom.

  - To już jest Europa. Obiekt godny XXI wieku - nie kryła zachwytu Anna Kopystyńska, mieszkanka Olzy, która z kilkoma sąsiadkami przyszła w poniedziałek na oficjalne otwarcie obiektu.

  W sumie na budowę mostu i wykonanie dojazdów wydano ponad 20 mln zł. Inwestycja była współfinansowana z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego i środków przeznaczonych na likwidację skutków powodzi z 1997 roku. Gruntownie zmodernizowano też odcinek drogi z Wodzisławia do Olzy. Roboty związane z utwardzaniem poboczy i prace wykończeniowe powinny się zakończyć najpóźniej do grudnia. Także do końca roku zostanie rozebrany tymczasowy most na Odrze, znajdujący się w odległości około 25 metrów od nowego obiektu.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.