Wybierz region

Wybierz miasto

  Mediacja po wyroku

  Autor: (eg-p)

  2001-10-15, Aktualizacja: 2004-12-18 01:45 źródło: Dziennik Zachodni

  Żorski Ośrodek Mediacyjny w sobotę podsumował dwa lata swojej działalności i zapowiedział kolejne przedsięwzięcia. Okolicznościowa konferencja pt. "Sprawiedliwość naprawcza, a mediacja po wyroku" odbyła się w ...

  Żorski Ośrodek Mediacyjny w sobotę podsumował dwa lata swojej działalności i zapowiedział kolejne przedsięwzięcia. Okolicznościowa konferencja pt. "Sprawiedliwość naprawcza, a mediacja po wyroku" odbyła się w magistracie. Na koniec ośrodek uzyskał status oddziału Polskiego Centrum Mediacji, jedynego w województwie śląskim.


  Żorski ośrodek ma dwóch czynnych mediatorów. Są to Andrzej Banaszek i Ewa Górska. Wspiera ich wielu wolontariuszy, którzy wkrótce uzyskają stosowne uprawnienia. To grono przeprowadziło 25 mediacji (dotyczących nieletnich sprawców przestępstw i ich ofiar) oraz konfliktów rodzinnych. Niepowodzeniem zakończyły się tylko dwie, w dodatku sprawcy, którzy uczestniczyli w procesie mediacji, rzadko powracają na drogę zła. Żorscy mediatorzy podjęli też próby ograniczenia liczby przestępstw. W tym celu wdrożyli w mieście program "Mój starszy brat, moja starsza siostra", który też odniósł sukces.

  - Teraz postanowiliśmy więc zająć się również mediacjami w zakładach karnych - powiedział nam Andrzej Banaszek. - Chodzi bowiem o dobro ofiary i zadośćuczynienie wyrządzonych krzywd, które są pomijane w sądzie. Trudno też dochodzić rekompensaty od sprawcy, który siedzi w więzieniu. Jest na odwrót: ofiara się boi, bo przestępca kiedyś wyjdzie na wolność. Spotkanie obu stron może doprowadzić do pojednania i podpisania ugody.
  Mediacje wśród osadzonych to w Polsce na razie eksperyment. Żorski ośrodek weźmie w nim udział jako drugi w kraju. Pierwsze mediacje tego typu odbyły się w zakładzie karnym w Chełmie ? z dobrym skutkiem. Nic dziwnego, że przedsięwzięcie spotkało się z poparciem wielu specjalistów. Wdrożenia programu chce m.in. dr Jan Malec z biura rzecznika praw obywatelskich, który przyjechał na konferencję. Dr Janina Waluk, prezes Polskiego Centrum Mediacji (która też gościła w Żorach) jest więc przekonana, że zabiegi zakończą się sukcesem.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.