Wybierz region

Wybierz miasto

  Najdłuższy i najszybszy

  Autor: (mir)

  2001-09-11, Aktualizacja: 2004-12-18 01:54 źródło: Dziennik Zachodni

  Koniec z objazdami z Wodzisławia do Chałupek! Wczoraj w południe oficjalnie oddano do użytku most drogowy na Odrze w miejscowości Olza. Istniejący tam do tej pory most tymczasowy wkrótce zostanie rozebrany.

  Koniec z objazdami z Wodzisławia do Chałupek! Wczoraj w południe oficjalnie oddano do użytku most drogowy na Odrze w miejscowości Olza. Istniejący tam do tej pory most tymczasowy wkrótce zostanie rozebrany.

  Stary most przy nowym to zwyczajna kładka. Oddany wczoraj do użytku obiekt składa się z trzech przęseł i liczy 175 metrów długości. - Jest to największy most wybudowany przez nas w ostatnich latach - potwierdza Stanisław Łukasik, naczelnik Wydziału Mostów w Oddziale Południowym Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Katowicach i jednocześnie kierownik projektu.

  Otwarcie mostu w Olzie znacznie usprawni ruch samochodowy na trasie z Wodzisławia do przejścia granicznego w Chałupkach. Odetchną zwłaszcza mieszkańcy tych miejscowości, przez które prowadziły objazdy dla TIR-ów zmierzających w kierunku granicy. W samej Olzie do ruchu ciężarówek mieszkańcy już przywykli. - Jesteśmy przyzwyczajeni. Ciężkie auta jeździły tu zawsze - mówi Irena Ciuraj z Olzy, która przyszła na otwarcie mostu.

  W sumie na budowę mostu i wykonanie dojazdów wydano ponad 20 mln zł. Część środków pochodziła z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Inwestycję sfinalizowano w rekordowym tempie 15 miesięcy. Gruntownie zmodernizowano też odcinek drogi z Wodzisławia przez Turzę Śląską do Olzy. Roboty związane z utwardzaniem poboczy i prace wykończeniowe powinny się zakończyć najpóźniej do grudnia. Także do końca roku zostanie rozebrany tymczasowy most na Odrze, znajdujący się w odległości około 25 metrów od nowego obiektu.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)