Wybierz region

Wybierz miasto

  Nieoceniony tomograf

  Autor: (ana)

  2001-08-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miał otrzymać w tym roku 30 milionów zł w ramach tzw. kontraktu wojewódzkiego. Otrzymał zaledwie 1,7 mln zł. Na szczęście placówkę wspierają władze miasta.

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miał otrzymać w tym roku 30 milionów zł w ramach tzw. kontraktu wojewódzkiego. Otrzymał zaledwie 1,7 mln zł. Na szczęście placówkę wspierają władze miasta.

  Dzięki temu od kilku tygodni w Orzepowiach przeprowadzane są badania diagnostyczne przy pomocy tomografu rezonansu magnetycznego. Dziś minister zdrowia prof. Grzegorz Opala dokona oficjalnego otwarcia pracowni.

  Kontynuacja budowy szpitala możliwa jest dzięki ogromnej pomocy miejscowego samorządu - podkreśla dr Bolesław Piecha, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku. - Władze miasta pomagają, choć placówka nie jest ich własnością. Cieszy nas to, że gmina rozumie znaczenie tej inwestycji dla miasta. W tym roku z miejskiej kasy na szpital wydano już około 28 mln złotych. Mimo kłopotów finansowych staramy się przez cały czas inwestować w nowoczesny sprzęt medyczny, by podnosić standard usług.

  Jednym z ostatnich nabytków WSS nr 3 jest tzw. tomograf rezonansu magnetycznego. Urządzenie służy do diagnostyki m. in. schorzeń w onkologii, neurologii, neurochirurgii, ortopedii. Dr Piecha mówi, że zasada działania normalnego aparatu rentgenowskiego opiera się na wykorzystaniu szkodliwych promieni radioaktywnych. Tomograf tymczasem wykorzystuje właściwości pola magnetycznego. "Maszyna" kosztowała sporo, bo 6 milionów. Wydatek jednak się opłacił, gdyż jest to najnowocześniejsza technologia diagnostyki w medycynie.

  Aparat potrafi wykryć zmiany i schorzenia, które nie byłyby widoczne podczas zwykłego badania rentgenowskiego. Tradycyjna diagnostyka niektórych schorzeń wymaga nawet zabiegów chirurgicznych. Tomograf w wielu przypadkach eliminuje tę konieczność. Pacjent dzięki temu krócej przebywa w szpitalu, badanie jest więc tańsze.

  Do wnętrza tomografu należy wchodzić bez żadnych elementów metalowych. Urządzenie wytwarza dość nieprzyjemny hałas, więc pacjenci w czasie badania mają na uszach słuchawki, z których płynie kojąca muzyka. W rybnickim szpitalu codziennie wykonuje się po kilkanaście takich zabiegów.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)