Wybierz region

Wybierz miasto

  Nowe gimnazja

  Autor: (KM, Mir)

  2001-09-04, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Wczoraj gimnazjaliści w Jejkowicach i Skrzyszowie przekroczyli progi nowych szkół. Obie powstały w ekspresowym tempie, budowano je około roku. Nowoczesne budynki oglądali nie tylko gimnazjaliści, ale też liczni goście.

  Wczoraj gimnazjaliści w Jejkowicach i Skrzyszowie przekroczyli progi nowych szkół. Obie powstały w ekspresowym tempie, budowano je około roku. Nowoczesne budynki oglądali nie tylko gimnazjaliści, ale też liczni goście.

  Decyzję o rozpoczęciu budowy gimnazjum w Jejkowicach Rada Gminy podjęła w 1999 roku. Wcześniej gimnazjaliści uczyli się w budynku podstawówki, jednak zgodnie z reformą oświaty od tego roku szkolnego gimnazjum musi mieć oddzielny budynek. - Bardzo długo zastanawialiśmy się, czy to dobra decyzja, w końcu gmina ma wiele potrzeb ? mówi Jan Jochem, wójt Jejkowic. - Ale postanowiliśmy podjąć się tej inwestycji.

  Gdyby gimnazjum w Jejkowicach nie powstało, dzieci musiałyby dojeżdżać do Rybnika. Nowa szkoła służy zresztą także uczniom z Zebrzydowic i Szczerbic. W 13 oddziałach uczy się ponad 320 osób. Budynek jest nowoczesny, bez barier architektonicznych i z windą dla niepełnosprawnych. Koszty wyniosły ok. 2,5 mln zł. Część z nich pochodzi z budżetu gminy, na resztę zaciągnięty został kredyt. - Trzeba go spłacić i jest to obciążenie dla gminy. Ale nie można oszczędzać na oświacie ? uważa Antoni Szulik, przewodniczący Rady Gminy w Jejkowicach.

  W nowym gmachu zaczęli też naukę gimnazjaliści skrzyszowscy. Otwarcie placówki było bardzo uroczyste. Budynek poświęcił ks. biskup Gerard Bernacki. Piotr Kowalewski, dyrektor szkoły uważa jej oddanie do użytku za największe wydarzenie w sołectwie od 63 lat, kiedy wybudowano podstawówkę. Gimnazjaliści do tej pory uczyli się w zresztą w jej pomieszczeniach.

  - Zwykle martwimy się, że wakacje się kończą i trzeba wracać do szkoły, ale do nowej idzie się chętnie - powiedziała Ewa Rufert, przewodnicząca Rady Uczniowskiej Gimnazjum w Skrzyszowie.

  Nowy budynek jest (obok oddanego rok temu w Gołkowicach) najnowocześniejszym obiektem oświatowym w gminie. Będą tu uczyły się również dzieci z sąsiednich Krostoszowic i Podbucza.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)