Wybierz region

Wybierz miasto

  Ochroni przed wodą

  Autor: (mir)

  2001-09-28, Aktualizacja: 2004-12-18 01:49 źródło: Dziennik Zachodni

  Centrum Rydułtów, szczególnie ulica Ofiar Terroru nie będzie już po każdej ulewie zalewane wodą. W ubiegłym tygodniu, po dziewięciu miesiącach budowy, oddano do użytku suchy zbiornik retencyjny Barbara.

  Centrum Rydułtów, szczególnie ulica Ofiar Terroru nie będzie już po każdej ulewie zalewane wodą. W ubiegłym tygodniu, po dziewięciu miesiącach budowy, oddano do użytku suchy zbiornik retencyjny Barbara.

  Jeszcze do niedawna teren za Urzędem Miasta, gdzie znajduje się zbiornik, przypominał bagno. Rosły tu trzciny i nie koszona od lat trawa, a środkiem płynął, wylewający regularnie, Potok Rydułtowski. Dziś obszar o powierzchni 1,6 hektara został gruntownie uporządkowany. Brzegi zbiornika wyłożono płytami i obsadzono niską trawą, wyregulowano bieg potoku. W razie gwałtownych opadów deszczu zbiornik Barbara będzie mógł przyjąć prawie 20 tysięcy metrów sześciennych wody.

  - Do tej pory po ulewach woda z wyżej położonych terenów spływała do centrum i zalewała główne ulice, położone na dnie naturalnej niecki. Kłopoty pogłębiały szkody górnicze, powstałe na skutek eksploatacji pobliskiej kopalni - mówi Paweł Cieślik, wiceburmistrz Rydułtów.

  Budowa zbiornika Barbara jest częścią projektu ochrony przeciwpowodziowej miasta. W jego ramach zmodernizowano już kanalizację deszczową i sanitarną na odcinku od oczyszczalni ścieków do Rynku. Teraz jest ona dużo bardziej przepustowa. Do wybudowania pozostają jeszcze dwa zbiorniki: w pobliżu ulicy Bema i na terenie stawu Zawalisko.

  - Ten ostatni będzie tak zwanym zbiornikiem mokrym. W razie potrzeby przyjmie jednak dużo wody - tłumaczy Janusz Zawadzki, kierownik referatu inwestycji w rydułtowskim magistracie.

  Budowa Barbary pochłonęła 445 tysięcy złotych, z czego ponad 300 tysięcy miasto zdobyło jako kredyt preferencyjny dla gmin górniczych.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.