Wybierz region

Wybierz miasto

  Połączeni górnictwem

  Autor: KARINA MARCINIAK

  2001-10-17, Aktualizacja: 2004-12-18 01:45 źródło: Dziennik Zachodni

  Jeszcze do połowy lat 70. Lievin było znaczącym ośrodkiem przemysłu węglowego. Tragiczne katastrofy górnicze (ostatni wypadek wydarzył się w 1974 roku) spowodowały zamknięcie kopalń.

  Jeszcze do połowy lat 70. Lievin było znaczącym ośrodkiem przemysłu węglowego. Tragiczne katastrofy górnicze (ostatni wypadek wydarzył się w 1974 roku) spowodowały zamknięcie kopalń. Od tego czasu miasto zmieniło swój charakter.


  Od prawie 20 lat Lievin przechodzi proces restrukturyzacji górnictwa. We Francji główny ciężar przekształceń przyjęło na siebie państwo, gmina ponosi zaledwie 10-15 procent kosztów. Na pogórniczych terenach osiadło wiele światowych firm, gmina skoncentrowała się na polityce rozwoju gospodarczego i zagospodarowania przestrzennego, kładąc szczególny nacisk na promocję kultury i sportu.

  - To właśnie podobny charakter i problemy Lievin i Rybnika doprowadziły do współpracy między miastami. Możemy czerpać z doświadczeń Lievin, podpatrywać rozwiązania dotyczące restrukturyzacji branży węglowej, zagospodarowywania pogórniczych terenów - mówi Krzysztof Jaroch, rzecznik prasowy rybnickiego magistratu.

  Strony ustaliły, że umowa o porozumieniu podpisana zostanie w dwóch etapach. 4 grudnia 2000 roku podpisano umowę w Lievin, wtedy też prezydent Adam Fudali dokonał otwarcia Ronda Rybnickiego w Lievin, zwanego "Przystankiem Bully". Miasta dążą do ścisłej współpracy w zakresie wykorzystania doświadczeń w restrukturyzacji górnictwa, rozwoju nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, rozwoju kultury, sportu, kontaktów między mieszkańcami. Umowa zakłada też wymianę urzędników samorządowych, którzy mają uczestniczyć w kilkutygodniowych szkoleniach.

  - W ubiegłym roku Rybnik uczestniczył w jarmarku świątecznym, który organizowany jest co roku w Lievin przed Bożym Narodzeniem - opowiada Krzysztof Jaroch. - Wzdłuż parkowych alejek uruchamiane są wtedy specjalne domki handlowe. W dwóch takich domkach rybniczanie prezentowali przywiezione z Polski pieczywo, wyroby cukiernicze, ozdoby świąteczne i inne artykuły. Wyeksponowano też prace plastyczne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Mieszkańcy Lievin mogli zobaczyć film i albumy o Rybniku, spróbować poskich smakołyków.

  Wśród mieszkańców francuskiego miasta jest wielu potomków Polaków, jarmark był dla nich okazją do rozmów. Pytali o miasto i wszystko, co się w nim dzieje. Z dużym zainteresowaniem Francuzi oglądali bożonarodzeniowe jasełka przygotowane w języku francuskim przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. Kulminacyjnym punktem był podział i degustacja wielkiego tortu, przywiezionego oczywiście z Rybnika.

  Lievin ma niezwykle bogatą bazę rekreacyjno-sportową. Znajdują się tu Kryty Stadion Regionalny o powierzchni 14 tys. m kw. (odbywają się tu imprezy zaliczane do Grand Prix w lekkiej atletyce i koncerty), Centrum Wodne (kompleks basenów, fontann, zjeżdżalń, lodowiska, centrum odnowy biologicznej), Centrum Tęcza (kilka sal kinowych, teatr, teatr-kawiarnia i duża galeria) i Multikino Pathe z 15 salami. Z kolei CRAF to centrum przyjęć i baza noclegowa. Obejmuje 9 sal wykładowych, 120 miejsc noclegowych, salę konferencyjną na 200 osób.

  W Lievin znajduje się też nowoczesna poliklinika de Riaumont. Dysponuje 353 łóżkami dla chorych i 32 miejscami pobytu dziennego. Młodzież może kształcić się na miejscowym wydziale sportu Uniwersytetu w Artois, które dysponuje ok. 550 miejscami. W mieście działa ponad 500 przedsiębiorstw, głównie usługowych lub agro-spożywczych. W planach na najbliższe lata jest budowa mediateki w dwóch uzupełniających się punktach miasta oraz rozbudowa stadionu.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.