Wybierz region

Wybierz miasto

  Powstańcy uhonorowani

  Autor: ADRIAN KARPETA

  2001-09-03, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Dwóch śląskich powstańców - Antoni Mrozek i Józef Hetmaniok - zostało pośmiertnie uhonorowanych Orderami Odrodzenia Polski. W zeszłym tygodniu rodzinom bohaterów wręczył je wojewoda śląski prof. Wilibald Winkler.

  Dwóch śląskich powstańców - Antoni Mrozek i Józef Hetmaniok - zostało pośmiertnie uhonorowanych Orderami Odrodzenia Polski. W zeszłym tygodniu rodzinom bohaterów wręczył je wojewoda śląski prof. Wilibald Winkler.

  Ojciec był bardzo skromny i niewiele opowiadał o swoim udziale w powstaniu - zgodnie przyznają Henryk i Marian Mrozkowie, synowie Antoniego. Pan Marian dodaje, że o tym, iż ojciec otrzymał stopień podporucznika, dowiedział się... kilka lat po tym fakcie.

  Antoni Mrozek urodził się 4 stycznia 1900 roku w Roszkowie (gmina Krzyżanowice). W latach 20. przyjechał do Rybnika. Tutaj poznał przyszłą żonę, Gertrudę. Przez 46 lat pracował na kolei.

  - Był bardzo sumiennym pracownikiem. Przychodził do pracy zawsze pół godziny wcześniej i wychodził pół godziny później. W ciągu tych wszystkich lat tylko trzy dni spędził na chorobowym - wspomina Irena, córka powstańca.
  Pasją pana Antoniego była... meteorologia. Powstaniec prowadził nawet w Rybniku stację meteorologiczną! Rodzina Mrozków była typową, śląską familią. Pan Antoni nade wszystko cenił pracę i rodzinę. - Nie był surowym ojcem. Był niezwykle łagodny. Ale wszyscy bardzo go szanowaliśmy - podkreśla pani Irena.

  Antoni Mrozek przeżył 101 lat i 6 miesięcy. Zmarł 4 lipca tego roku. Ostatnie lata życia spędził w domu przy ulicy Różańskiego w Rybniku.

  - Praktycznie do końca cieszył się dobrym zdrowiem. Nie stronił od alkoholu, chociaż go nie nadużywał. W niedzielę czasem palił cygaro. Lubił tłusto zjeść. Pewnie dlatego, że pochodził z rolniczej rodziny, która żywiła się tym, co wyhodowała - opowiadają dzieci pana Antoniego.

  - Jesteśmy dumni z naszego ojca i cieszymy się, że został uhonorowany. Szkoda tylko, że nie dożył tej pięknej uroczystości - mówili synowie pana Antoniego podczas spotkania z wojewodą Winklerem.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)