Wybierz region

Wybierz miasto

  Przesyłki zastrzeżone

  Autor: (KM)

  2001-09-06, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55 źródło: Dziennik Zachodni

  - Jestem oburzony postawą poczty! Nie życzę sobie, żeby moją rentę odbierał ktoś inny. Listonosz twierdzi jednak, że pod moją nieobecność ma obowiązek zostawić przesyłkę któremuś z domowników - pożalił się "DZ" ...

  - Jestem oburzony postawą poczty! Nie życzę sobie, żeby moją rentę odbierał ktoś inny. Listonosz twierdzi jednak, że pod moją nieobecność ma obowiązek zostawić przesyłkę któremuś z domowników - pożalił się "DZ" Czytelnik z Rybnika. Na poczcie wyjaśniają, że adresat może zastrzec sobie doręczanie przesyłek do rąk własnych, ale musi uiścić odpowiednią opłatę.

  Mieszkanie pod jednym dachem nie zawsze oznacza, że domownicy darzą się wzajemnym zaufaniem. Czasem "skazani" na wspólne mieszkanie są małżonkowie po rozwodzie czy separacji. Dyrekcja i pracownicy poczty zdają sobie z tego sprawę, dlatego każdy może zastrzec sobie doręczanie przesyłek do rąk własnych.

  - Wystarczy przyjść do właściwego urzędu pocztowego i złożyć pisemny sprzeciw, wtedy listonosz nie może wręczyć przesyłki komuś z domowników. Pod nieobecność adresata zostawia się dla niego awizo - wyjaśnia Jacek Zmorek, zastępca dyrektora w Rejonowym Urzędzie Poczty w Rybniku. - Również w urzędzie pocztowym nikt inny oprócz adresata nie może odebrać takiej zastrzeżonej przesyłki.

  Własnoręczne odbieranie przesyłek można zastrzec na czas nieokreślony, określony lub jednorazowo. Jeżeli ktoś wybiera się na urlop czy do szpitala i nie chce, by przez ten czas inna osoba dysponowała jego emeryturą, może skorzystać z zastrzeżenia czasowego. Nie ma jednak możliwości zastrzeżenia sobie własnoręcznego odbierania np. pieniędzy męża przez żonę, nawet jeżeli wyrok sądowy nakazuje temu pierwszemu płacenie alimentów.

  - Nie jest obowiązkiem listonosza rozstrzygać o sytuacji prawnej klientów, dla niego najważniejszy jest adresat - mówi Jacek Zmorek. - Jedynym wyjściem jest zmiana adresata. Może to zrobić np. zakład pracy wysyłający pieniądze czy ZUS.

  Nie wszyscy wiedzą też, że w sytuacji, gdy adresata nie ma w domu, inny dorosły domownik może (ale nie musi) odebrać za niego przesyłkę. Może odmówić, wówczas listonosz ma obowiązek wypisać awizo.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)