Wybierz region

Wybierz miasto

  Radzili o bezrobociu

  Autor: ADRIAN KARPETA

  2001-09-05, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55 źródło: Dziennik Zachodni

  W jastrzębskim magistracie odbyło się ostatnio spotkanie samorządowców i pracowników pośredniaków z całego regionu. Rozmawiano o fatalnej sytuacji panującej na rynku zatrudnienia i rosnącym bezrobociu W spotkaniu ...

  W jastrzębskim magistracie odbyło się ostatnio spotkanie samorządowców i pracowników pośredniaków z całego regionu. Rozmawiano o fatalnej sytuacji panującej na rynku zatrudnienia i rosnącym bezrobociu

  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Żor, Rybnika, Raciborza, Wodzisławia oraz Pszczyny i Cieszyna. Prezydent Żor Waldemar Socha mówił, że mimo wysokiej stopy bezrobocia, sytuacja w mieście skłania jednak do optymizmu. Żory stawiają bowiem na rozwój usług. W mieście pojawiają się duże jednostki handlowe (m.in. supermarket "Auchan"), które również dają zatrudnienie mieszkańcom. Gospodarz Żor zauważył, że podobne przemiany niebawem czekają pozostałe miasta regionu.

  Przedstawiciele rybnickiego pośredniaka mówili z niepokojem o kryzysie w budownictwie. Wszyscy narzekali również na mizerię finansową urzędów pracy. Czy istnieje jakaś recepta na skuteczną walkę z bezrobociem? Rozwiązanie problemu bez pomocy rządu i Krajowego Urzędu Pracy, zdaniem uczestników spotkania, nie jest możliwe. Trzeba też postawić na współpracę urzędów pracy i wymianę informacji. Konieczne jest również współdziałanie naczelników wydziałów edukacji w poszczególnych miastach. To właśnie oni, zdaniem szefostwa pośredniaków, mogą pomóc w "produkowaniu" ludzi elastycznych, mobilnych, potrafiących skutecznie szukać zajęcia.

  Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu mówili o znaczeniu monitoringu rynku pracy. Jastrzębski pośredniak opracował raport o zawodach deficytowych i nadwyżkowych. Na podstawie tego typu dokumentów szkoły powinny tworzyć profile kształcenia.

  Gospodarz spotkania, prezydent Jastrzębia Janusz Ogiegło, mówił, że trzeba postawić na rozwój komunikacji, która pozwoli na swobodne poszukiwanie zajęcia w innych miastach regionu. Podkreślał także znaczenie tworzenia szkół wyższych oraz pozyskiwania środków pomocowych na kolejne inwestycje.

  Ustalono, że spotkania w sprawie bezrobocia odbywać się będą cyklicznie. Kolejne rozmowy zaplanowano w Żorach.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)