Wybierz region

Wybierz miasto

  Rdzawe krany

  Autor: MIROSŁAWA KSIĄŻEK

  2001-10-26, Aktualizacja: 2004-12-18 01:41 źródło: Dziennik Zachodni

  Od połowy lipca mieszkańcy kilku największych wodzisławskich osiedli narzekają na rdzawą wodę z kranów. Żeby poprawić jakość wody, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce zmienić trasę jej przesyłania.

  Od połowy lipca mieszkańcy kilku największych wodzisławskich osiedli narzekają na rdzawą wodę z kranów. Żeby poprawić jakość wody, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce zmienić trasę jej przesyłania. Poprawy sytuacji wodzisławianie mogą spodziewać się najwcześniej w połowie grudnia.  Problemy z wodą mieliśmy już dawniej, do 1995 roku. Wtedy wymieniono rury w blokach i całą sieć wodociągową. Od tamtej pory woda była czysta. Przez kilka lat nie było zastrzeżeń. Aż tu w połowie lipca z kranów zaczęła lecieć brudna ciecz - opowiada Marek Radomski, mieszkaniec osiedla Piastów, przewodniczący Rady Dzielnicy 30-lecia, Piastów i Dąbrówki.


  Jak zgodnie przyznają mieszkańcy, brudna woda pojawia się w kranach najczęściej popołudniami i w soboty. Lokatorzy bloku nr 54 w os. 30-lecia mówią, że herbatę przygotowują tylko na wodzie mineralnej, kupowanej w sklepie. Tego, co leci z kranu, nie odważyliby się wziąć do ust. Ludzie skarżą się, że "odpuszczanie" nic nie daje. Jak już zacznie lecieć rdza, to leci cały czas.


  Z problemem brudnej wody od trzech miesięcy borykają się mieszkańcy największych wodzisławskich osiedli: 30-lecia i Piastów, częściowo Dąbrówki oraz ulicy 26 Marca, Wyszyńskiego i Waryńskiego. W sumie 10 tysięcy ludzi, w większości lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowej "ROW" w Wodzisławiu.


  W sprawie pojawiającej się okresowo brudnej wody w kranach mieszkańcy i spółdzielnia wystosowali już dziesiątki pism. Temat ma być poruszony także na najbliższej sesji Rady Miasta. Kilka dni temu z inicjatywy spółdzielni odbyło się spotkanie z przedstawicielami wodzisławskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Pojawiła się szansa, że sprawa zostanie rozwiązana.


  - Rdzawa woda to problem rur, którymi jest dostarczana. Generalnie mieszkańcy zużywają mało wody. Rury są wypełnione tylko w części, częściowo rdzewieją. Kiedy w sobotę pobór wody jest większy, rury się wypełniają, a woda zabiera osad ze ścianek - wyjaśnia Jan Grabowiecki, prezes SM "ROW". - Dlatego wodociągi zobowiązały się do przesyłania wody inną trasą. Wtedy sytuacja powinna się poprawić.

  Woda dla lokatorów spółdzielni nie będzie już czerpana z dotychczasowych punktów poboru, ale przesyłana przez wodociąg w osiedlu Batory. Żeby skierować wodę w inną stronę, konieczna będzie budowa tylko kilku dodatkowych odcinków rurociągu. PWiK zapewnia, że wszystkie prace zakończą się do połowy grudnia.

  - Obiecałem to solennie i zamierzam dotrzymać terminu - zapewnia Wiesław Blutko, prezes wodzisławskiego PWiK. - Przeszkodzić mógłby nam tylko brak zgody któregoś z mieszkańców na prowadzenie prac na jego działce. Mamy jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.