Wybierz region

Wybierz miasto

  "Rydy" i po problemie

  Autor: jac

  2001-09-11, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55

  Na odmianie nazwy miasta Rydułtowy mieszkańcy łamią sobie język. Podczas rozmów z mieszkańcami Rydułtów, zauważyliśmy jedną prawidłowość: często z dużym trudem przychodzi im prawidłowa odmiana językowa nazwy swojego ...

  Na odmianie nazwy miasta Rydułtowy mieszkańcy łamią sobie język.

  Podczas rozmów z mieszkańcami Rydułtów, zauważyliśmy jedną prawidłowość: często z dużym trudem przychodzi im prawidłowa odmiana językowa nazwy swojego miasta.


  - Pojadę z Rydułtowych do Radlina - powiedziała nastoletnia blondynka koleżance w cukierni przy ulicy Ofiar Terroru. Prawidłowa wymowa powinna brzmieć: "pojadę z Rydułtów". Nie zwróciliśmy na ten błąd uwagi do czasu, gdy podobna wpadka językowa zdarzyła się kilku pracownikom urzędu miasta.

  Zapytaliśmy więc rodowitych mieszkańców, czy faktycznie na odmianie słowa Rydułtowy można złamać sobie język?
  - Osobiście nie mam z tym żadnych problemów, bo jestem polonistką - śmieje się Janina Ficoń, którą spotkaliśmy na Rynku. - Natomiast znajomi zawsze przekręcają nazwę Rydułtów. Mówią często, że mieszkam w "Rydułtowych". Zwłaszcza koleżanka z sąsiednich... Biertułtów.


  Dla Józefa Klimka, górniczego emeryta, odmiana nazwy swojej miejscowości nie jest już taka prosta. - Mieszkam w... hm... w Rydułtowach? Dobrze mówię. Przyjechałem z Rydu..., Rydułto..., Rydułtów - kończy po chwili zastanowienia.


  Najlepiej całą sprawę skwitował 16-letni Damian, uczeń miejscowego liceum. Jego sposobem na ominięcie językowej bariery jest po prostu użycie młodzieżowego slangu: - Dla młodych Rydułtowy to Rydy. Z tą nazwą nie ma żadnych problemów - zapewnia chłopak.


  Dla osób nieco starszych, którym nie przystoi już wymawianie słowa ,Rydy", poniżej podajemy odmianę nazwy Rydułtowy przez przypadki.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)