Wybierz region

Wybierz miasto

  Szansa czy iluzja?

  Autor: (mir)

  2001-10-12, Aktualizacja: 2004-12-18 01:46 źródło: Dziennik Zachodni

  W Marklowicach powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej. Miejscowy samorząd wiele sobie obiecuje po jej uruchomieniu, doświadczenie innych miast uczy jednak, że tego typu instytucje istnieją zwykle tylko na papierze.

  W Marklowicach powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej. Miejscowy samorząd wiele sobie obiecuje po jej uruchomieniu, doświadczenie innych miast uczy jednak, że tego typu instytucje istnieją zwykle tylko na papierze. Także mieszkańcy Marklowic niezbyt wierzą w napływ inwestorów.

  Pod Marklowicką Strefę Aktywności Gospodarczej zostały na razie wyznaczone dwie parcele. Każda z nich ma przeciętnie po pół hektara powierzchni. Na jednej z działek znajduje się słynny marklowicki zameczek. Tuż po odzyskaniu przez gminę samodzielności mieściło się w nim kilka wydziałów urzędu, ale potem wyprowadziły się one do nowego gmachu. Obecnie budowla bardziej przypomina ruinę, ale jej wyburzenie nie wchodzi nawet w rachubę. Władze gminy zamierzają ratować cenny zabytek. Planują sprzedać działkę wraz z zameczkiem i chcą ogłosić w tym celu przetarg ofertowy.

  - Nie chodzi nam o podbijanie ceny, ale o znalezienie dobrego inwestora. Gmina nie posiada bowiem środków, żeby wyremontować obiekt. Tymczasem w budynku można by urządzić np. elegancki hotel czy restaurację - tłumaczy wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz.

  Na sprzedaż drugiej ze wspomnianych działek, przeznaczonej pod budowę stacji paliw, ogłoszony zostanie przetarg ustny. Samorządowcy mają nadzieję, że uruchomienie strefy aktywności gospodarczej (obie opisywane działki będą stanowiły jej część) ściągnie do gminy nowych inwestorów.

  - Przedstawialiśmy już naszą ofertę na targach w Rybniku. Ogólnie można powiedzieć, że jest zainteresowanie. Tereny, które przeznaczamy pod strefę, mają strategiczny charakter. Duże nadzieje wiążemy z budową w przyszłości odcinka autostrady A-1 biegnącego przez Świerklany - dodaje wójt Chrószcz.
  Mimo optymizmu władz gminy, doświadczenia innych miast związane z tworzeniem podobnych stref nie są niestety najlepsze. Utworzona ponad rok temu Wodzisławska Strefa Aktywności Gospodarczej nadal istnieje praktycznie tylko na papierze. Bardzo opornie trwa bowiem przekazywanie jej mienia pokopalnianego, na którym opiera się cała koncepcja spółki. Od czasu uruchomienia WSAG miastu nie przybyło wielu inwestorów.

  Wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz i tak jest jednak dobrej myśli. Zastrzega, że tworzenie strefy to zadanie na wiele lat. Podkreśla również, że strefa marklowicka znacznie będzie różniła się od wodzisławskiej.

  - My mamy w strefie prawie same grunty komunalne, nie wchodzimy w spółki z żadną kopalnią. Widzimy bowiem, że strefy, których działalność miała opierać się na majątku pokopalnianym, rzeczywiście już "padają". My jednak mamy nadzieję, że przedsięwzięcie w Marklowicach zakończy się sukcesem - mówi wójt Chrószcz.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.