Wybierz region

Wybierz miasto

  Uczta dla melomanów

  Autor: (KM)

  2001-09-04, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Jonathan Vaughn, wschodząca gwiazda angielskiej organistyki wystąpi dziś (4 września) w rybnickiej bazylice pw. św. Antoniego. Koncert rozpocznie XVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

  Jonathan Vaughn, wschodząca gwiazda angielskiej organistyki wystąpi dziś (4 września) w rybnickiej bazylice pw. św. Antoniego. Koncert rozpocznie XVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorami imprezy są Rybnickie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Rybnika.

  W programie koncertu, który zacznie się o godz. 18.45, są utwory Bacha, Sweelincka, Waltona i Reubke. Jonathan Vaughn już w wieku 17 lat zdał z wyróżnieniem egzaminy w Królewskiej Szkole Organistów, otrzymał stypendium Kolegiaty św. Jana w Cambridge oraz Kapeli Cambridge-chóru, z którym odbył tourne po Japonii i Szwecji. Artysta jest akompaniatorem "Handlowskiej Grupy Operowej" w Cambridge i grywa z londyńskim chórem kantatowym koncerty w katedrach w Anglii. Nagrywa płyty i uświetnia nabożeństwa w londyńskich kościołach. Jutro (5 września) Anglik wraz z Raciborską Orkiestrą Kameralną pod batutą Andrzeja Rosoła zagra w kościele farnym w Raciborzu. W programie jeden z koncertów J. F. Haendla.

  W ramach XVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią też: Hana Bartoszowa, organistka z Brna w duecie z tenorem Wladimirem Richterem (11 września, rybnicka bazylika), wybitny niemiecki organista Wolfgang Seifen z Kevelaer (17 września, kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach, 18 września, rybnicka bazylika, 19 września, kościół farny w Raciborzu), Elżbieta Włosek - organy i Paweł Muszkieta - flet (25 września, rybnicka bazylika). 30 września w kościele NSPJ w Rybniku-Niedobczycach wystąpi duet czeski Tomas Thon (organy) i Duszan Foltyn (obój), a 2 października w rybnickiej bazylice będzie okazja posłuchać koncertu w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)