Wybierz region

Wybierz miasto

  W obronie szkół

  Autor: MARCIN KASPRZYK

  2001-09-03, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Zaczyna się kolejny rok szkolny, ale rodzice dzieci ze zlikwidowanych szkół w Kamieniu i Niewiadomiu nie przestają walczyć z decyzją władz Rybnika. Na dziś zapowiadają protest pod budynkami zamkniętych placówek.

  Zaczyna się kolejny rok szkolny, ale rodzice dzieci ze zlikwidowanych szkół w Kamieniu i Niewiadomiu nie przestają walczyć z decyzją władz Rybnika. Na dziś zapowiadają protest pod budynkami zamkniętych placówek. Wielu zastanawia się też, czy posłać pociechy do nowych szkół.

  W środę w Rybniku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Śląskiego Porozumienia Międzyszkolnych Rad Rodziców. Uczestniczyli w nim mieszkańcy dzielnic Kamień i Niewiadom, którzy nie zgadzają się na likwidację SP nr 23 oraz Gimnazjum nr 14. Przedstawili członkom Śl.PMRR argumenty przemawiające za dalszym funkcjonowaniem obu szkół. Opinia władz miasta tym razem nie została omówiona. Z ramienia magistratu był jedynie Tadeusz Szostok, naczelnik Wydziału Edukacji, który przyznał, że nie przygotował się do tego spotkania. Śl.PMRR podjęło uchwałę, w której sprzeciwia się likwidacji szkół.

  - Poinformujemy wszystkie najważniejsze instytucje w Polsce o tym, co stało się w Rybniku. Przyjęty dziś dokument po przetłumaczeniu zostanie wysłany do miast partnerskich Rybnika. Od tej pory miasto będzie nosiło miano nieprzyjaznego rodzicom i dzieciom - oświadczył Krzysztof Śnioszek, szef ŚPMRR. - O całej sprawie poinformujemy również instytucję, która przyznała rybnickiemu magistratowi certyfikat jakości ISO.

  Rodzice jeszcze tego samego wieczoru rozmawiali z prezydentem Adamem Fudalim. Jedna z członkiń Rady Rodziców w Kamieniu powiedziała, że być może sprawa szkół zostanie jeszcze raz przedyskutowana podczas kolejnej sesji, która odbędzie się 5 września. Niektórzy z rodziców postanowili, że do tego czasu nie będą posyłać dzieci do wskazanych szkół. Jerzy Frelich, wiceprezydent Rybnika, oświadczył reporterowi "DZ", że nic nie wie o poszerzeniu porządku obrad o debatę na temat szkół. Nie wykluczył jednak, że radni złożą taki wniosek.

  Tymczasem czwartkowego ranka w szkole w Ligocie (do której chodzić mają dzieci z Kamienia) ktoś napisał na drzwiach "Kamień do domu". Większość protestujących zamierza jednak posłać dziś dzieci do szkół. Po odprowadzeniu ich do autobusu rodzice planują prowadzić protest pod starymi szkołami.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)