Wybierz region

Wybierz miasto

  Waga prawdę powie?

  Autor: MARCIN KASPRZYK

  2001-08-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Prawie każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z nieuczciwością sprzedawców. Częstym grzechem branży handlowej jest np. niedoważanie towarów. Niestety, sklepowe wagi i odważniki nie zawsze mówią prawdę.

  Prawie każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z nieuczciwością sprzedawców. Częstym grzechem branży handlowej jest np. niedoważanie towarów. Niestety, sklepowe wagi i odważniki nie zawsze mówią prawdę.

  Strażnicy miejscy, którzy od kilku już lat uprawnieni są do kontroli urządzeń pomiaru masy twierdzą jednak, że sytuacja stale się poprawia.

  Podczas robienia zakupów najbardziej należy uważać na targowiskach lub przydrożnych straganach. Handlowcy wciąż używają tam wag domowych, lub co gorsza odmierzają towar np. na... słoiki. Do kontroli urządzeń pomiaru masy uprawnieni są pracownicy Obwodowego Urzędu Miar, policjanci i strażnicy miejscy. Mogą oni również kontrolować "prawdomówność" przepływomierzy na stacjach benzynowych, przyrządów do pomiaru długości (przy sprzedaży materiałów tekstylnych) oraz taksometrów w taksówkach.

  Bożena Kanafek, zastępca naczelnika Obwodowego Urzędu Miar w Rybniku, mówi, że odważniki i wagi uchylne posiadają świadectwa legalizacji na okres trzech lat. Po upływie tego czasu ich właściciele powinni zgłosić się do siedziby urzędu, gdzie sprzęt zostanie ponownie zalegalizowany. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami. Sprzedawcy powinni jednak pamiętać o załatwieniu tych formalności, wtedy nikt nie posądzi ich o nieuczciwość.

  - W sklepach najczęściej stosowane są dokładne wagi elektroniczne. Wagi uchylne, które nie zawsze mają odpowiednie świadectwa, spotkać można jeszcze na targowiskach - tłumaczy Andrzej Wuwer, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu.

  W żadnym wypadku sprzedający nie może stosować wag domowych, ale to się zdarza - najczęściej latem, w handlu owocami. Strażnicy miejscy mówią jednak, że w razie stwierdzenia nieprawidłowości sprzedawców nie zawsze spotyka mandat. Wiele zależy od handlowca. Jeśli obieca dostosowanie się do przepisów, wówczas sprawa kończy się na udzieleniu upomnienia. Awanturników nie mijają jednak sankcje finansowe.

  Andrzej Lisowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rybniku mówi, że większy problem z legalizacją wag był kilka lat temu, gdy rozpoczynano kontrole. Teraz kupcy już znają warunki, jakie należy spełnić, by uniknąć konsekwencji. Podobnie uważają funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jastrzębiu.

  - Nieprawidłowości zdarzają się zwykle wśród sprzedawców, którzy dopiero zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej i nie do końca wiedzą, co należy do ich obowiązków. Nasza rola polega tu na pouczeniu, a rzadziej stosowaniu mandatów - mówi Dariusz Kamiński, komendant jastrzębskich strażników.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)