Wybierz region

Wybierz miasto

  Węgierski festiwal

  Autor: (ana)

  2001-09-03, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  W sobotę i niedzielę w Żorach odbywały się III Dni Kultury Węgierskiej. Goście z Mezokovesd przywieźli ze sobą nie tylko przepiękny folklor. Zapraszali również do spędzenia atrakcyjnych wczasów w ich miejscowym ...

  W sobotę i niedzielę w Żorach odbywały się III Dni Kultury Węgierskiej. Goście z Mezokovesd przywieźli ze sobą nie tylko przepiękny folklor. Zapraszali również do spędzenia atrakcyjnych wczasów w ich miejscowym uzdrowisku Zsory.

  Dwudniowa impreza była efektem współpracy Żor i Mezokovesd, która trwa od połowy lat 90. Oba miasta prowadzą dziś regularną wymianę kulturalną. III Dni Kultury Węgierskiej rozpoczęły się w sobotę. O godzinie 11 w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. "Ziemia Matyo - ludzie i historia". O godzinie 16.30 w kościele farnym odbył się koncert muzyki poważnej. Wieczorem na Rynku zaprezentowały się węgierskie grupy muzyczne. W niedzielny poranek odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji mieszkańców Żor i Mezokovesd. Jedną z imprez towarzyszących Dniom był spektakl teatru kukiełkowego.

  Węgrzy w Żorach prezentowali również atrakcje turystyczne swego regionu. Rozdawali żorzanom polskojęzyczne ulotki informujące o możliwości spędzenia ciekawych wczasów w Mezokovesd. A co oferuje to miasto? Są tam m.in. przepiękna starówka pełna małych uliczek i domów regionalnych krytych strzechą, stadnina koni oraz kąpielisko rekreacyjno-lecznicze o znajomo brzmiącej nazwie Zsory. Uzdrowisko oddalone jest o 130 kilometrów od Budapesztu.

  Znajdujące się w nim wody stosowane są w leczeniu chorób reumatycznych, zapaleniu mięśni oraz niektórych chorób kobiecych. Prowadzi się tam również kuracje pacjentów, którzy przeszli operacje ortopedyczne. Oprócz masaży i kąpieli błotnych kuracjusze mają do dyspozycji basen z wodą leczniczą. Niedaleko Mezokovesd znajduje się również Bukowy Park Narodowy. Mieszcząca się tam cicha wieś wczasowa także jest miejscem leczniczych kąpieli.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)