Wybierz region

Wybierz miasto

  Za chlebem do Czech

  Autor: MARCIN KASPRZYK

  2001-09-10, Aktualizacja: 2004-12-18 01:54 źródło: Dziennik Zachodni

  Już niebawem w Jastrzębiu swą siedzibę będzie miała firma, która zajmuje się zatrudnianiem byłych górników w czeskich przedsiębiorstwach węglowych. Dzięki temu pracę za granicą znajdzie ponad 300 osób.

  Już niebawem w Jastrzębiu swą siedzibę będzie miała firma, która zajmuje się zatrudnianiem byłych górników w czeskich przedsiębiorstwach węglowych. Dzięki temu pracę za granicą znajdzie ponad 300 osób. Władze miasta kilka dni temu podpisały porozumienie w tej sprawie.

  W jastrzębskim pośredniaku zarejestrowanych jest obecnie ok. 360 górników. Krzysztof Stachoń z Powiatowego Urzędu Pracy twierdzi, że jeszcze sporo byłych pracowników sektora węglowego nie odwiedziło tej instytucji. Wielu z nich to wykwalifikowani fachowcy, którzy w naszym regionie nie mają szans na jakiekolwiek zatrudnienie. Problem jest więc duży.

  W czasie gdy u nas trwa restrukturyzacja górnictwa, kopalnie okręgu karwińskiego planują zwiększyć wydobycie węgla. Właśnie tam bezrobotni górnicy z Jastrzębia będą mogli szukać pracy. Władze miasta podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie z bytomskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Górniczego "Alpex", które zatrudnia górników w czeskich kopalniach oraz przy budowie tuneli w Hiszpanii. Na mocy porozumienia firma przeniesie swą siedzibę do Jastrzębia.

  Zygmunt Olszowski, prezes "Alpeksu" zapowiedział, że zatrudni 300 byłych górników z Jastrzębia w Czechach i 50 w Hiszpanii. Janusz Ogiegło, prezydent miasta zaoferował pomoc w finansowaniu szkolenia i transporcie pracowników do Czech.

  - Będziemy rozmawiać ze służbami granicznymi w Gołkowicach i Marklowicach, by mieszkańcy mogli bez kłopotu przekraczać tam granicę dojeżdżając do pracy - mówi Janusz Ogiegło.
  Górnik w Czechach będzie mógł zarobić około 3 tys. zł miesięcznie. W Hiszpanii zarobek jest znacznie większy i wynosi od 1500 do 2000 tysięcy dolarów. Tam trudniej się jednak dostać. Czekanie na wizę może trwać nawet ponad rok.

  - Nasza firma dała już pracę 400 jastrzębianom. Dlaczego tak chętnie przyjmujemy górników stąd? To świetni i zdyscyplinowani fachowcy. Do pracy mają kilkanaście kilometrów, są więc stale pod kontrolą swych rodzin, a to dobrze wpływa na ich morale - mówi Zygmunt Olszowski.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)