Wybierz region

Wybierz miasto

  Zadbać o czystsze powietrze

  Autor: jac

  2001-09-10, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55

  Od lat powietrze unoszące się nad Rydułtowami jest mocno zanieczyszczone. Paradoksalnie, na taki stan nie wpływa znacząco działalność kopalni i dużych zakładów pracy.

  Od lat powietrze unoszące się nad Rydułtowami jest mocno zanieczyszczone. Paradoksalnie, na taki stan nie wpływa znacząco działalność kopalni i dużych zakładów pracy. Najuciążliwsza jest bowiem tzw "niska emisja", czyli dymy wydobywające się z kominów prywatnych domów.


  - Wielu mieszkańców ma stare, nieszczelne piece węglowe. Ponadto ogrzewają mieszkania mułem węglowym, który jest bardzo toksyczny i trujący - narzekają lokalni ekolodzy.
  Aby zadbać o poprawę jakości powietrza, w mieście opracowano program ograniczenia niskiej emisji. Dzięki niemu mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca na nowy, ekologiczny, mogą liczyć na dofinansowanie jego zakupu z miejskiej kasy. Pieniądze na ten cel pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Ci mieszkańcy, którzy zakupią nowy piec węglowy, mogą liczyć na 1000 złotych. Natomiast do bardziej ekologicznych pieców olejowych gmina dopłaca nawet 1600 złotych.


  - Największe dofinansowanie, bo 2 tysiące złotych otrzymują ci, którzy zmienią ogrzewanie na elektryczne. Do tej pory z naszej oferty skorzystało już 280 mieszkańców, którzy łącznie otrzymali 291 tysięcy złotych. Kolejne 32 wnioski rozpatrujemy i wciąż czekamy na nowe - wyjaśnia Anna Urbisz, szefowa wydziału ekologii Urzędu Miasta w Rydułtowach.


  Nowoczesne piece ekologiczne kosztują w granicach 3-4 tysięcy złotych. Z miejską dotacją zakup jest więc nawet dwa razy tańszy.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)