Wybierz region

Wybierz miasto

  Zdążyć przed rakiem

  Autor: (KM)

  2001-09-03, Aktualizacja: 2004-12-18 01:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Wszystkie kobiety w wieku od 30 do 59 lat mają okazję skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych szyjki macicy. Wystarczy zgłosić się w godz. od 8 do 19 w Poradni K przy ul.

  Wszystkie kobiety w wieku od 30 do 59 lat mają okazję skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych szyjki macicy. Wystarczy zgłosić się w godz. od 8 do 19 w Poradni K przy ul. Gamowskiej w Raciborzu (budynek nowego szpitala).

  Nie trzeba mieć ze sobą żadnego skierowania. Badania, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, służą wczesnemu wykrywaniu raka szyjki macicy, który zajmuje niechlubne drugie miejsce na liście najczęściej występujących u polskich kobiet nowotworów złośliwych. Jak twierdzą lekarze, jest on ciągle zbyt późno rozpoznawany i leczony. Z powodu tej choroby umiera rocznie ponad 2 tys. kobiet.

  Badanie przeprowadzane w Raciborzu polega na pobraniu z szyjki macicy komórek, które ocenia się pod mikroskopem. Jest wykonywane w warunkach pełnej intymności, bezbolesne i bezpieczne. Można dzięki niemu wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy nie daje jeszcze żadnych objawów, jest wtedy w 100 procentach uleczalny. Badaniem tym można wykryć również inne choroby, jak np. nadżerka szyjki macicy. Jeżeli wynik cytologii okaże się pozytywny (zły), pacjentki niezwłocznie zostaną o tym powiadomione i poddane leczeniu, które finansowane jest przez kasę chorych.

  - Żeby usprawnić pracę i nie narażać pacjentek na długie kolejki, rozsyłamy do nich imienne zaproszenia z wyznaczonymi dwoma terminami wizyt - słyszymy w Poradni K. - Każda z pań może jednak przyjść w innym, odpowiadającym jej terminie. Cała akcja potrwa do końca roku. Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 755-50-39.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)