Barbórka w Pszowie: Od kilku lat likwidowana jest kopalnia Anna, to górnicy nie zamierzają porzucać tradycji świętowania Dnia Górnika. Zobaczcie zdjęcia.

Barbórka w Pszowie: Górnicy świętują, choć kopalnię likwidująJeszcze kilkanaście lat temu, co roku górnicy na uroczystą mszę świętą wspólnie maszerowali spod kopalni Anna. Dziś już nie jest to możliwe, bo zakład jest likwidowany. Ale pięknej tradycji nikt nie zamierza w Pszowie porzucać.

Zobacz też. KWK Anna w Pszowie: Łaźnia zburzona [ZDJĘCIA]


Dzisiaj przed godz. 9 na uroczystą mszę święto górnicy przeszli spod Miejskiego Ośrodka Kultury. Była orkiestra, sztandary, mundury i pióropusze górnicze - jednym słowem bardzo uroczyście.

- Od kilku lat przemarsz nie rozpoczyna się pod kopalnią Anna. Teraz będziemy chodzić od Miejskiego Domu Kultury, aby zachować naszą tradycję i świętować Barbórkę - powiedział dziennikarzowi "DZ" Paweł Kowol, jeden z uczestników.

Następnie w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich górników, pracowników górnictwa, emerytów i rencistów mieszkających w Pszowie.

Po mszy św. górnicy będą święować w Miejskim Ośrodku Kultury.

Czytaj też. Ostatnia Barbórka w kopalni Anna Pszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ostatnia uroczysta Barbórka w Pszowie miała miejsce trzy lata temu. Wtedy górnicy z cechowni kopalni Anna w uroczystej procesji przenieśli obraz św. Barbary do bazyliki. Od tego momentu rozpoczął się też proces likwidacji Anny.ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]


Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!