Bibliotekarze z niewielkiej miejscowości na swój sposób włączyli się do światowej akcji bookcrossingu Podczas niedzielnych dożynek gminnych w Gołkowicach mieszkańcy, oprócz różnych atrakcji, które na nich tam ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Bibliotekarze z niewielkiej miejscowości na swój sposób włączyli się do światowej akcji bookcrossinguPodczas niedzielnych dożynek gminnych w Gołkowicach mieszkańcy, oprócz różnych atrakcji, które na nich tam czekają, mogą liczyć na to, że otrzymają za darmo książkę. Jest to akcja Gminnej Biblioteki Publicznej, która po swojemu realizuje ogólnopolską ideę "Uwolnij książkę".

- Ogłosiliśmy apel, aby ludzie przynosili do biblioteki przeczytane książki. Niestety, nie zgłosiła się ani jedna osoba. Być może okres wakacyjny nie jest dobrym czasem. Ludzie wyjeżdżają na urlopy i nie zajmują się porządkami. Mimo to i tak nie wycofujemy się z podjętej akcji - mówi Bożena Holesz, dyrektor biblioteki w Gołkowicach, główna organizatorka akcji.

Bibliotekarze będą rozdawać książki, które już wcześniej zostały zmagazynowane w bibliotekach całego naszego regionu, bądź zostały wcześniej podarowane przez czytelników. - Pozbędziemy się na pewno Harlequinów i książek dziecięcych. Podczas przejazdu korowodu te pozycje będą rozdawane przez osoby przebrane za postaci z bajek - dodaje Bożena Holesz.

Organizatorzy zachęcają do dzielenia się radością czytania z innymi. - Pomysł zrodził się spontanicznie. W książkach zostaną umieszczone karteczki z napisami: "Jestem za darmo", "Weź mnie i przeczytaj", czy "Zamiast rodziców pytać, wypożycz książkę i zacznij czytać" - mówi Holesz. - Dołożymy też zakładki z adresami wszystkich filii na naszym terenie wraz z numerem telefonu. Chcemy, aby młodzi ludzie mieli łatwiejszy dostęp do książek i bibliotek - dodaje dyrektorka. Akcja ma na celu przede wszystkim promocję czytania. Ma też udowodnić, że na wsi również mogą wypalić światowe idee. A idea tak zwanego bookcrossingu, czyli "uwalniania książki" narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Do Polski pomysł trafił wkrótce potem. Celem akcji jest podniesienie poziomu czytelnictwa oraz rozpowszechnienie samego nawyku czytania głównie wśród młodych ludzi.

Bookcrossing polega na pozostawianiu już przeczytanych książek w miejscach publicznych, czyli na przykład: w parku, pociągu, sklepie, teatrze, kawiarni, kinie, galerii. Wystarczy położyć ją na stoliku czy półce. Kto taką książkę znajdzie i przeczyta, powinien w podobny sposób przekazać ją dalej.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!