Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betonowa Arka w Brennej - to Najlepszy Dom Świata 2016 wg. Wallpaper

D. Niećko
Betonowa Arka w Brennej. Prestiżowy londyński magazyn lifestylowy "Wallpaper" uznał dom Roberta Koniecznego w Brennej za Najlepszy dom świata roku 2016. Zobacz jak wygląda...

Nagrody magazynu Wallpaper 2017:

Prestiżowy miesięcznik "Wallpaper" ogłosił właśnie zwycięzców swojej corocznej nagrody za najlepsze projekty, od architektury po przedmioty użytkowe. Arka, dom własny Roberta Koniecznego w Brennej, zdobył tytuł Najlepszego domu roku 2016 w kategorii "dom prywatny".

Wallpaper to brytyjski magazyn poświęcony architekturze, wzornictwu i modzie. Określany jest mianem biblii wśród magazynów lifestyle’owych. Powstał w 1996 roku w Londynie.

Tym razem jury złożone z uznanych osobistości z dziedziny sztuki i kultury w składzie: Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete wytypowało do finału 62 obiekty. Trafiły na tzw. shortlistę i zostały podzielone na 11 kategorii, do których należą m.in. Best new public building, Best city, Best new private house, Designer of the year. Wśród nominowanych znalazły się takie pracownie jak OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV.

Oto, jak Wallpaper opisuje nagrodzoną Arkę:
Malowniczy górski pejzaż w południowej Polsce był inspiracją dla Arki, domu na wzgórzu, zaprojektowanego przez katowicką pracownię KWK Promes (to pracownia Roberta Koniecznego - przyp. red.). Ciężki beton wygląda, jakby właśnie wylądował na trawiastej łące.

Wallpaper przypomina też, że dom zbudowano niczym most, by woda ze wzgórza mogła przepływać pod nim swobodnie, i że konstrukcją przypomina nieco... spotykane w tym regionie stajnie. Podkreśla unikatowe wejście do domu, czyli zwodzony most, porównuje dom do łodzi. Zachwyca się niezwykłymi widokami przez przeszklone ściany Arki. "Dom wydaje się wystrzeliwać ze zbocza".

Ten dość malowniczy opis oddaje niezwykłość domu w Brennej. Betonowa Arka na zboczu widoczna jest z daleka, i w istocie mocno różni się od innych domów w okolicy. Jak przyznał architekt w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, w założeniu miała być... niewielkim domkiem letniskowym w góralskim stylu.

Jego budowa zaś toczyła się równolegle z budową "Przełomów", części Muzeum Narodowego w Szczecinie, także zaprojektowanych przez KWK Promes (ta realizacja zdobyła jesienią 2016 tytuł Najlepszego budynku świata na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie, Arka była zaś nominowana do nagrody).
Ale koncepcja się zmieniła, zamiast 50 metrów jest ich 140, zamiast kamiennej podmurówki - beton, zamiast okapów - betonowy dach.

Dom Koniecznego naszpikowany jest elektroniką. Przeprojektowanie domu z góralskiej chatki na Arkę zajęło architektowi zaledwie trzy dni, zaś rysunki powstawały na... papierze śniadaniowym. O koncepcji domu Konieczny mówi: ważna dla mnie była szczerość architektury.

Żeby do domu wejść, trzeba opuścić zwodzony most i odsunąć betonową ścianę. Zresztą sam dom to też most - na poziomie gruntu jest prześwit, przez który może swobodnie przepływać woda. Beton króluje też w środku, na podłodze. - Drewno mamy w mieszkaniu w Katowicach, tu potrzeba było materiału wytrzymałego - opowiada architekt. Na ścianach jest stal. Ocieplenie wykonano nietypowo, bo specjalną pianką. Niektórych ścian nie ma wcale, bo zastępują je ogromne tafle szkła: ograniczanie widoku w stronę Błatniej byłoby przecież zbrodnią. Z tego samego powodu działka nie jest ogrodzona płotem.

„Dom właściwy”, czyli część ogrzewana, otoczony jest tarasami, co daje w efekcie podwójne szklane tafle wokół. Ale szyby można przesunąć i wtedy góry niemal wchodzą do środka, odbijając się dodatkowo w stalowych ścianach. W środku jest i drewno, jesion, np. w zabudowie kuchni. Choć schowany w stalowej tubie, jest i kominek.

Córki swoje pokoje już zapełniły zabawkami i rysunkami. Są też miękkie szare zasłony, trochę roślin - to zasługa żony. - Chciałem, by we wnętrzu było spokojnie - opowiada architekt. Żona jest też odpowiedzialna za powstającą właśnie koncepcję ogrodu. Bo gdzie go założyć, skoro wszędzie jest pod górę albo z góry, i nawet kamienna ścieżka do drzwi poprowadzona jest zakosami, bo tak mocne jest nachylenie? Stanęło na tym, że owocowe drzewa zostaną posadzone poniżej Arki. A płot? Raczej go nie będzie, bo wówczas wokół domu nie mogłyby spacerować konie sąsiadów, a inne zwierzęta nie znalazłyby pod domem schronienia.

- Bo to jest prawdziwa Arka - śmieje się architekt.

Nagrodzeni w pozostałych kategoriach [NAGRODY WALLPAPER 2016]

  • Projektant roku: Jasper Morrison
  • Najlepsze miasto: Lizbona
  • Najlepszy nowy hotel: Amanera, Cabrera
  • Najlepszy nowy budynek publiczny: Naoshima Hall, Japonia, Hiroshi Sambuichi
  • Najlepsza nowa restauracja: Odette, Singapore
  • Najlepszy produkt w kategorii domestic design: odtwarzacz Astell & Kern
  • Najlepszy przedmiot użytkowy: projektor LG PF1000U
  • Najlepszy produkt do pielęgnacji: suszarka ‘Supersonic’ hairdryer Dyson
  • Najlepsza kolekcja damska (moda): Céline
  • Najlepsza kolekcja męska: Raf Simons

Dobrze Zaprojektowane. Nagroda dla Roberta Koniecznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto