Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o publiczne media

Anita Czupryn
Nowelizacja ustawy o RTV wzbudza spore kontrowersje.
Nowelizacja ustawy o RTV wzbudza spore kontrowersje. fot. Grzegorz Jakubowski.
Ciekawie zapowiada się publiczne wysłuchanie projektu Platformy Obywatelskiej dotyczące nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, które odbędzie się w Sejmie już po wyborach prezydenckich, 6 lipca.

I to nie tylko dlatego, że PSL stawia swoje warunki i domaga się poprawek w tym projekcie. Również i lewica zgłasza swoje wątpliwości, twierdząc, że przecież projekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej od dawna jest złożony w Sejmie, a PO ze swoją nowelizacją, mówiąc kolokwialnie, wepchnęła się poza kolejnością. Ale przede wszystkim na to wydarzenie szczególnie przygotowują się twórcy i ludzie kultury. Jak się dowiedzieliśmy, do głosu zapisało się już 20 osób związanych ze środowiskami twórczymi. Chcą oni przypuścić zmasowany atak na tę nowelizację.

- Zajęliśmy już 20 miejsc po kolei, zdając sobie sprawę, że każdy z nas dostanie po ok. 2 minut na wypowiedź. Jeśli tak się zdarzy, nasze uwagi rozpiszemy na wszystkie osoby - mówi nam jedna z osób z Komitetu Mediów Publicznych.

Twórcom nie podoba się to, że w projekcie skreślono zadania mediów publicznych w kwestii dotyczącej misji. W specjalnym apelu, jaki wysłali do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, argumentują, że jeśli taki kształt ustawy miałby wejść w życie, to zwalnia on media publiczne od tego, aby współtworzyły polską kulturę, chroniły język polski, produkowały programy nie tylko dla Polonii, ale również na własne potrzeby. Kolejną sprawą, którą również podnosi PSL jest kwestia finansowania mediów publicznych.

- Rozumiemy, że nowelizacja tej ustawy musi wejść w życie szybko, aby była ciągłość legislacyjna. Zwłaszcza, że ustawa twórców wciąż jeszcze jest niegotowa, to minimum pół roku prac, nie może więc teraz być pata legislacyjnego - mówi poseł Tadeusz Sławecki, który z ramienia PSL został skierowany do prac nad ta ustawą.

Platforma Obywatelska chce, aby rady nadzorcze Telewizji Publicznej składałyby się z trzech przedstawicieli wyznaczanych przez trzech ministrów: skarbu, kultury i finansów. A czterech kolejnych członków wskazywałyby uczelnie. Proponuje, żeby w telewizji rady nadzorcze składały się z czterech osób wybieranych w konkursach, a także z trzech przedstawicieli resortów: skarbu, finansów i kultury. W radiu zaś trzy osoby wybierane byłyby w konkursach, a dwie wyznaczaliby ministrowie skarbu i kultury. Ale poseł Tadeusz Sławecki zauważa, że diabeł tkwi w szczegółach.

Takim "diabelskim" szczegółem, a raczej niedopowiedzeniem jest punkt ustawy, który zakłada, że członków do rad nadzorczych spółek Telewizji Polskiej i Polskiego Radia mają desygnować uczelnie. Politycy Platformy podkreślają, ze będą to bezpartyjni specjaliści, ale nie wiadomo, które uczelnie i w jaki sposób miałyby je zgłaszać. Ustawa nie precyzuje też, czy zgłasza to senat uczelni, czy rektor.

- I druga sprawa: jeśli minister skarbu nie będzie finansował mediów publicznych, to dlaczego będzie miał prawo desygnowania swojego przedstawiciela - pyta poseł PSL. Warunkiem PSL jest też kwestia zabezpieczenia finansowania misji.

- Pytałem przewodniczącą komisji kultury i środków przekazu Iwonę Śledzińską-Katarasińską, jak PO chce rozwiązać sprawę finansowania. Ku mojemu zdziwieniu usłyszałem, ze źródłem finansowania TVP i Polskiego Radia ma być abonament. To zwrot w dotychczasowej debacie na temat publicznych mediów - zauważa Sławecki.

Platformie zależy jednak na tym, aby ustawa jak najszybciej weszła w życie. Bo oznacza to rewolucję w mediach publicznych. Wówczas bowiem można by odwołać zarządy, rady nadzorcze i programowych spółek TVP i Polskiego Radia. Stąd też można się spodziewać, że weźmie pod uwagę poprawki, jakich domaga się PSL, ale również i opinie twórców.

W lipcu szykują się też zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Kandydatury mogą być zgłaszane do 15 lipca. Według naszych ustaleń kandydatami do KRRiTV mają być Wiesław Godzic, Stanisław Jędrzejewski, Jan Dworak, Lech Jaworski i Marian Zalewski związany z PSL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto