Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chustowanie i "joga" na malborskiej porodówce. Można też umówić się na zwiedzenie oddziału

rk
Fot. Paweł Sekida
W malborskim szpitalu panie przed porodem mogą skorzystać z zajęć „jogi”, w trakcie porodu – ze znieczulenia zewnątrzoponowego, a po przyjściu dziecka na świat mają możliwość nauczyć się chustowania.

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście, ale w specjalistyczny sposób, rozwija pielęgniarka oddziału noworodkowego szpitala w Malborku, Elżbieta Tur. Porady mają miejsce już po opuszczeniu porodówki przez mamę i dziecko. Pani Elżbieta jest wykwalifikowanym doradcą noszenia, ukończyła szkołę w Warszawie.

- Po prostu zainteresowały mnie osoby, które widywałam w większych miastach na ulicach z dziećmi w chustach - mówi Elżbieta Tur. - W Malborku to jeszcze nie jest zbyt rozpowszechnione, ale informuję rodziców, że istnieje taka możliwość i jeśli wyrażają zgodę, odwiedzam ich w domach i udzielam porad.

Fachowe wskazówki są jak najbardziej potrzebne. Nie wolno założyć pierwszej lepszej chusty, bo może to mieć złe skutki zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Są to specjalne, tkane bawełniane chusty z różnymi wiązaniami - innymi dla kobiet po porodzie fizjologicznym, innymi - po cesarskim cięciu. Tzw. chustowanie wiąże się z niezaprzeczalnymi korzyściami dla maluszka i mamy.

- Jedną z zalet jest to, że dziecko jest prawidłowo ułożone, a dzięki bliskości ciała matki następuje redukcja stresu, dziecko rozwija się szybciej. Dla rodzica istotne jest to, że podczas noszenia z chustą ma on korzystny układ ciała - dodaje pani Elżbieta.

W Malborku zainteresowanie chustowaniem jeszcze nie jest zbyt wielkie, ale Elżbieta Tur liczy, że z przydatnej umiejętności będzie chciało skorzystać coraz więcej rodziców.

Jedną z nowości w Powiatowym Centrum Zdrowia są też zajęcia „jogi”. Cudzysłów jest jak najbardziej uzasadniony, bo ze zrozumiałych względów kobieta w ciąży nie może pozwolić sobie na jogę w pełnym zakresie. Są to bardziej ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, których efekty mogą być przydatne podczas porodu. Regularne ćwiczenia złagodzą sztywność, bóle, napięcie mięśni, zwiększą siłę i wytrzymałość, dzięki czemu poród będzie łatwiejszy. Panie zainteresowane tymi zajęciami mogą się kontaktować pod nr. tel. 602 639 226 z Małgorzatą Tabor.

Przypomnijmy, że od jesieni ub. roku kobiety rodzące w malborskim szpitalu mogą korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Łagodzenie bólu to wymóg nałożony rozporządzeniem ministra zdrowia. Nad pacjentką, która jest zakwalifikowana do znieczulenia (nie każda może), oprócz lekarza położnika i położnej czuwają lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Warto dodać, że przyszłe mamy, nim trafią na porodówkę w Malborku, mogą się umówić na jej zwiedzenie (tel. 512 916 090). Taka wizyta może zmniejszyć stres przed porodem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto