18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne Diamenty otrzymają dzisiaj przedstawiciele firm i instytucji z miast naszego regionu

KAKA
Dzisiaj punktualnie o godzinie 18 w Teatrze Ziemi Rybnickiej rozpocznie się wyjątkowa uroczystość, zorganizowana przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Będzie to czternasta gala wręczenia nagród „Czarnych Diamentów” 2012, najważniejszych nagród gospodarczych na mapie Śląska.

Tradycyjnie uroczystość rozpocznie się od muzyki orkiestry dętej, która będzie zapraszać gości po czerwonym dywanie do zabytkowych wnętrz Teatru Ziemi Rybnickiej. Potem po krótkiej przemowie organizatorów, w błysku fleszy prestiżowe statuetki „Czarnych Diamentów” będą odbierać tegoroczni laureaci - osoby, firmy i instytucje, stanowiący wzór i inspirację dla innych ze środowiska biznesu, nauki, polityki i kultury. Będą to przedstawiciele różnych branż: górnictwa, nauki, czy biznesu, które przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego regionu.

- Nagroda „Czarny Diament” jest przyznawana przedsiębiorcom, którzy prowadząc działalność gospodarczą przywiązują dużą wagę do wysokiej jakości swoich wyrobów i usług, tworzą nowe miejsca pracy, starają się spełniać wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, angażują się w działalność charytatywną i popierają rozwój nauki oraz sportu, inwestują w rozwój swojej firmy, a co za tym idzie w rozwój regionu, a także aktywnie współpracują z samorządem gospodarczym i terytorialnym. Nagrodę tę otrzymują również osoby i instytucje zasłużone dla regionu. Nagrodzone firmy i instytucje budują nowy wizerunek gospodarczy Śląska jako regionu prężnego gospodarczo, z dużym potencjałem ludzkim, gdzie dba się o zrównoważony rozwój – mówi Andrzej Żylak, prezes Izby Handlowo-Przemysłowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

W tym roku Kapituła nagrody „Czarnego Diamentu”, złożona z rektorów wyższych uczelni, prezydentów miast, starostów, burmistrzów, autorytetów życia gospodarczego i publicznego oraz laureatów z poprzednich edycji konkursu, przyznała trzy Nagrody Specjalne „Czarny Diament” 2012 i dziesięć nagród „Czarny Diament” 2012.

W tym roku Nagrodę Specjalną „Czarnego Diamentu” otrzymają: Joanna Strzelec-Łobodzińska, Prezes Zarządu Kompanii Węglowej S.A, Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego i Profesor Andrzej Karbownik, Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Kapituła Nagrody „Czarnego Diamentu” przyznała też statuetki „Czarny Diament” 2012. Nagrody trafią do 10 laureatów, w tym do czterech przedstawicieli instytucji i sześciu firm. Nagrodzone instytucje to: Fundacja Rodzin Górniczych, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, Zespół Tańca Ludowego „PRZYGODA” oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach i jego Szef płk mgr inż. Krzysztof Radwan, Fundacja Rodzin Górniczych. Nagrodzone firmy to: „ARTECH RYBNIK” Sp. Z o.o. – Rybnik, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. – Jastrzębie-Zdrój, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „REMASZ” Sp. z o.o. – Gliwice, Śląskie Centrum Florystyczne „REKPOL” s.c. – Turza Śląska, zakład Usługowo Handlowy TERMOSPEC Sp. z o.o. – Żory i Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. – Żory.

Czternasta gala wręczenia nagród „Czarnego Diamentu” jest wyjątkowa pod wieloma względami. – Z przyczyn od nas niezależnych, czternasta edycja jest edycją jubileuszową. W gronie laureatów znalazło się wielu, którzy w tym roku obchodzą swoje jubileusze: Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” – 40 lat istnienia, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku – 50-lecie istnienia, a Fundacja Rodzin Górniczych – 15-lecie istnienia. Tegoroczny konkurs jest też wyjątkowy z tego względu, że wszyscy nasi laureaci zdobyli niemal maksymalną liczbę punktów, ubiegając się o statuetkę „Czarnego Diamentu” - mówi Andrzej Żylak, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

Nagroda „Czarny Diament” jest najlepszą na Śląsku formą uhonorowania wyjątkowych przedsiębiorstw oraz osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla regionu, których cechuje fachowość, kompetencja i życzliwość dla rozwoju przedsiębiorczości ziemi rybnickiej. Nagroda ma charakter honorowy. Laureaci „Czarnego Diamentu” mają prawo prezentowania nagrody podczas imprez targowych i wystawienniczych, używania wizerunku statuetki „Czarnego Diamentu” łącznie z podaniem roku jej otrzymania na papierze firmowym, folderach, a także do wykorzystania informacji o zdobyciu nagrody łącznie z rokiem otrzymania nagrody w swoich materiałach informacyjnych i reklamowych oraz akcjach promocyjnych.

Statuetka wykonana jest z brązu i przedstawia pień dębu, w który wbity jest sześcian symbolizujący diament, najczystszą formę węgla, czyli to, co w naszym regionie jest najcenniejsze – pracujących ludzi oraz węgiel – bogactwo naszej ziemi.

Tegoroczną galę wręczenia nagród „Czarnego Diamentu” uświetni miły przerywnik artystyczny. Na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej wystąpi Zespół Tańca Ludowego „PRZYGODA” pod dyrekcją Anity Geratowskiej. Uroczystość zwieńczy raut towarzyszki w salach kameralnych Teatru Ziemi Rybnickiej.

Współgospodarzem tegorocznej gali „Czarnych Diamentów” jest Miasto Racibórz. Honorowy patronat nad uroczystością objęli Ministerstwo Gospodarki i „Dziennik Zachodni”.

* LAUREACI NAGRODY SPECJALNEJ „CZARNEGO DIAMENTU” 2012:

JOANNA STRZELEC-ŁOBODZIŃSKA - Prezes Zarządu Kompanii Węglowej S.A. od 6 czerwca 2011 roku, największej spółki w Europie. To absolwentka studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Doskonale zna problemy górnictwa i energetyki, bo te branże związane są z jej wcześniejszą pracą. W latach 1978-91 pracowała w przedsiębiorstwach branży energetycznej, a w latach 1991-2000 pełniła funkcję wiceprezes Zarządu do spraw ekonomicznych w Elektrowni Jaworzno III S.A. Z kolei w latach 2000-2007 była wiceprezesem Zarządu do spraw Handlowo-Ekonomicznych Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach, a od 6 grudnia 2006 do 30 czerwca 2008 roku pełniła funkcję Prezesa Zarządu Tauron Polska Energia S.A. Potem została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. To szanowana i uznana w świecie osoba, laureatka wielu nagród, w tym m.in.: prestiżowej nagrody „Narcyza”, również przyznawanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego - „Narcyz”, który honoruje wybitne kobiety, „perły Śląska”, odnoszące wybitne sukcesy w pracy zawodowej.

PIOTR LITWA - Prezes Wyższego Urzędu Górniczego od 1 listopada 2008 roku. W tym roku świętuje 20-lecie pracy zawodowej. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy. To absolwent studiów na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w specjalności technika eksploatacji i absolwent podyplomowych studiów problemów prawnych górnictwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Administracji i Prawa. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Najpierw pracował jako osoba dozoru w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach. W 1992 roku przeszedł do pracy w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach na stanowisko starszego inspektora, potem nadinspektora, a w 1995 roku do Wyższego Urzędu Górniczego na stanowisko głównego specjalisty. Od 1997 roku był wicedyrektorem kolejno w Departamencie Ochrony Środowiska, Zagrożeń Naturalnych, Bezpieczeństwa Pracy i Szkolenia oraz w Departamencie Górnictwa. W 2000 roku został dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu, a potem OUG w Gliwicach. Od 14 stycznia pełnił funkcję wiceprezesa WUG.

PROF. ANDRZEJ KARBOWNIK – Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach w kadencji 2012-2016, wybrany na tą funkcję już po raz drugi. Wcześniej był dziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz dyrektorem Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem i Organizacji Produkcji. To były wiceminister gospodarki, jeden z najbardziej znanych ekspertów do spraw górnictwa i jeden z autorów programów restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Dwukrotnie kierował Państwową Agencją Restrukturyzacji Górnictwa, a w latach 2000-2001 był odpowiedzialny za tę branżę wiceministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Realizowany był wtedy najbardziej radykalny program reformy sektora węglowego Janusza Steinhoffa, którego Prof. Karbownik był bliskim współpracownikiem. Profesor jest związany z hiszpańskim środowiskiem naukowym. Posiada zaszczytny stopień doktora. W 2010 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Oviedo. Obecnie Profesor pełni też m.in. funkcję prezesa Rady Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu i jest członkiem Sekcji Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa PAN. Nadal z sukcesami zdobywa środki na rozbudowę bazy naukowo-badawczej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto