Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ciąża wyklucza przyjemności typu sauna i opalanie?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Czy trzeba rezygnować z sauny i opalania na czas ciąży? Sprawdź, na które przyjemności mogą sobie pozwolić przyszłe mamy.

Ciąża nie oznacza utraty kobiecości, wręcz przeciwnie. Jest to jednak czas, kiedy organizm przyszłej mamy staje się pod pewnymi względami niezwykle wrażliwy. Kiedy jednak w drugim trymestrze zaczyna ona odczuwać duży przypływ sił i energii, ma większą ochotę do działania. Wiele pań chciałoby kontynuować swoje dotychczasowe aktywności. Zwłaszcza jeśli sprawiały im przyjemność. Rozważmy ten temat w kontekście opalania i korzystania z sauny.

Korzystałaś z ciąży i słońca przez cały rok?
Z sauny korzystają często ludzie aktywni, odwiedzający salony odnowy biologicznej lub kluby sportowe i baseny. Pobyt w saunie poprawia krążenie i ma dobroczynny wpływ na stan całego układu sercowo-naczyniowego. Nie ma tu sezonowych ograniczeń. Z kolei temat intensywnego opalania w Polsce dotyczy przede wszystkim miesięcy wakacyjnych. Może się jednak przecież zdarzyć, że kobieta zaplanowała urlop do ciepłych krajów z dużym wyprzedzeniem, nie wiedząc, że jest w ciąży. Kwestia ta pozostaje więc mimo wszystko aktualna przez cały rok.

Ciepło, cieplej, najcieplej – sauna w ciąży
Zdrowe korzystanie z sauny odbywa się zgodnie z określonymi zasadami. Takie odwiedziny powinny odbywać się w dzień beztreningowy (gdyż stanowi to dodatkowe obciążenie dla serca) i trwać łącznie maksymalnie do 30 minut (np. 2 wejścia po 15 minut jednego dnia). Po wyjściu należy wychłodzić organizm. Dotyczy to wszystkich – kobiet i mężczyzn. Tymczasem ciało przyszłych mam ulega pewnym zmianom już w wyniku samej ciąży.

Natalia Wyciślik, położna z Rudy Śląskiej, ustosunkowuje się do tego następująco: „Przyszła mama powinna zwracać szczególną uwagę na tryb życia w okresie ciąży, gdyż jej organizm w naturalny sposób zmienia się i pewne zabiegi są niewskazane. Zdecydowanie odradzam korzystanie z sauny, ponieważ fizjologia ciąży wpływa na termoregulację, przez co temperatura ciała kobiety osiąga wartości rzędu 37 stopni Celsjusza. Sauna potęguje ten stan, przyspiesza bicie serca, może powodować trudności z oddychaniem, mdłości, omdlenia czy niedotlenienie”.

Mamy skąpane słońcem – opalanie w ciąży
W przypadku opalania pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie na słońcu nie jest korzystne dla nikogo i może grozić oparzeniami oraz udarem słonecznym. Kobiety w ciąży są odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za to, by rozwijające się w nich życie – ich własne dziecko przyszło na świat zdrowe i w możliwie najlepszych warunkach. Słońce stymuluje produkcję witaminy D, a jej obecność jest kluczowa, gdy w grę wchodzi przyswajanie wapnia. Jeśli więc jest jej za mało, maleństwo może przyjść na świat bardzo drobne. Zbyt mała masa i słabe kości mogą być później problemem na kolejne lata. Z kolei sama mama może odczuć te niedobory w postaci osłabienia i bólu stawów oraz poprzez zwiększoną podatność na infekcje.

Natalia Wyciślik potwierdza powyższe słowa: „Kwestia opalania jest dyskusyjna. Zdecydowanie odradzam solarium ze względu na silną dawkę promieniowania UV. Natomiast krótka kąpiel słoneczna w naturalnych promieniach słońca wspomaga produkcję witaminy D. Należy jednak uważać gdyż zbyt długa wizyta na plaży może powodować przegrzanie, zasłabnięcie i niedotlenienie dziecka. W tym przypadku sprawdza się zasada – opalamy się, ale z umiarem”.

Ponadto zmiany hormonalne mogą powodować pewne przebarwienia skóry, a efekt ten potęguje działanie promieni UV. Należy liczyć się z tym, że zostają one obecne w życiu kobiety również – przynajmniej przez jakiś czas – po samym porodzie. Rozciąganie skóry, związane z samą ciążą, powoduje, że jest ona cieńsza i bardziej skłonna do wysuszania. Tym bardziej należy ją chronić, nawet w czasie krótkich kąpieli słonecznych.

Oczywiście ciąża to nie choroba i trwa jedynie przez 9 miesięcy. Natomiast troskliwa pielęgnacja w tym czasie powinna spowodować, że ciało kobiety nie zmieni się w sposób nieodwracalny. Warto zastosować się do praktycznych, zdrowych wskazówek.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto