DGP Jastrzębie-Zdroj: Drugi odcinek Drogi Głównej Południowej zostanie uroczyście otwarty w piątek, 7 listopada. My już dziś, sprawdziliśmy, jak się jedzie nową drogą.

DGP Jastrzębie-Zdrój: Drugi odcinek będzie otwarty od piątku!

Zakończyła się budowa II etapu Drogi Głównej Południowej, a tym samym całej obwodnicy Jastrzębia-Zdroju. Uroczyste otwarcie drogi zaplanowano na najbliższy piątek. Nam udało się już przejechać nową drogą. Jest równa, jak stół. Można się rozpędzić, ale nie wszędzie. W niektórych miejscach trzeba zdjąć nogę z gazu, są ograniczenia do 70 km/h. Odcinek jest dobrze oznakowany.

Przypomnijmy również, że 5,221 km etap DGP prowadzi od ul. Stodoły do ul. Wodzisławskiej w Mszanie. Powstały tu trzy skrzyżowania z ul.: Pochwacie, Połomską i Wodzisławską (skrzyżowanie typu rondo) oraz dwa wiadukty drogowe.

Prace objęły również budowę ekranów akustycznych o długości około 1725 m oraz oświetlenia ulicznego w rejonie skrzyżowań, wiaduktów i przejazdu kolejowego. Oprócz tego wybudowane zostały urządzenia odwadniające, osadniki i zbiorniki odparowujące wodę, a także przebudowane i zabezpieczone kolidujące uzbrojenie podziemne, naziemne i nadziemne.

Drogę budowało konsorcjum firm: M-Silnice a.s (S.A.) oraz Rybnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. Prace prowadzone były 1 rok i 11 miesięcy od 24 października 2012 roku do 30 września 2014 roku.
Koszt całkowity wynosi około 130,7 mln zł, z czego koszty kwalifikowane wynoszą około 113 mln zł, a dofinansowanie około 69 mln zł. Dotacja celowa z budżetu województwa wyniosła około 18 mln zł.

- Konieczność budowy Drogi Głównej Południowej została opisana w 1996 roku w studium komunikacyjnym miasta Jastrzębie-Zdrój. Następnie wykonano koncepcję przebiegu, który to przebieg został wpisany do planu zagospodarowania i strategii rozwoju województwa śląskiego. Od 2001 roku miasto Jastrzębie-Zdrój rozpoczęło projektowanie DGP na swoim terenie oraz w miejscach włączenia do DW 933 w Pawłowicach i Mszanie. Ta droga ma znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale także dla regionu. W planie zagospodarowania przestrzennego uzgodniliśmy wokół niej wiele terenów przemysłowych i usługowych, dlatego inwestycja powinna ożywić też obszar pod kątem gospodarczym – wyjaśnia prezydent miasta Marian Janecki.

Pierwszy odcinek DGP został oddany do użytku w lipcu ubiegłego roku.

Docelowo Droga Główna Południowa ma połączyć Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz.

Zobacz zdjęcia z otwarcia pierwszego odcinka DGP


Bądź na bieżąco! Sprawdź koniecznie:

Czytaj o wszystkich aktualnych wydarzeniach w Jastrzębiu

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!