Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka Powstań Śląskich w Rydułtowach zostanie otwarta w sobotę

Arkadiusz Biernat
Ścieżka Powstań Śląskich w Rydułtowach jest już gotowa. Jeszcze w tym roku będziemy mogli czcić pamięć powstańców śląskich. I to codziennie! Wkrótce otwarcie ścieżki.

Hołd będzie można oddać spacerując specjalną "ścieżką Powstań Śląskich" w Rydułtowach. Takim deptakiem nie może się pochwalić żadne inne miasto w naszym województwie. Deptak jest prawie na ukończeniu i znajduje się pomiędzy ulicą Raciborską (DW 933) a Biblioteką Miejską, nad jednym z najdłuższych tuneli kolejowych w Polsce, który liczy 727 metrów długości.

Na pomysł uczczenia w ten sposób pamięci powstańców wpadli urzędnicy.

- Rydułtowianie idąc chodnikiem wzdłuż ulicy Raciborskiej kierując się do biblioteki, często skracali sobie drogę wydeptując taki dziki szlak. Postanowiliśmy to wykorzystać - słyszymy w rydułtowskim w magistracie.
Tym samym w czerwcu rozpoczęła się budowa deptaku.

- W tej chwili mamy za sobą prawie większość prac brukarskich. Kostka ułożona w tym miejscu jest w kilku kolorach, dlatego budowa chodników była troszkę bardziej skomplikowana - wyjaśnia Łukasz Duda, odpowiedzialny za inwestycję.

To nie tylko chodniki

Sam deptak nie będzie składał się tylko z chodników. W czterech miejscach stanęły już specjalne obeliski. Trzy z nich symbolizują każde z trzech Powstań Śląskich. Ich wygląd różni się od początkowego projektu. Obeliski mają kształt skrzydeł. - Na nich umieszczone zostaną tablice. Będzie na nich można przeczytać krótką historię danego Powstania Śląskiego - dodaje Łukasz Duda. Dodatkowo przy deptaku stanął także czwarty obelisk. Będzie on poświęcony wszystkim rydułtowianom biorącym udział w powstaniach. Pierwotnie w jego miejscu miał zostać przeniesiony pomnik Jerzego Dembczyka, który zginął 18 sierpnia 1919 roku. Jednak nie było zgody na przeniesienie. Jak tłumaczą urzędnicy, deptak będzie wizytówką Rydułtów. Wszystkie obeliski zostaną podświetlone z dołu. Dodatkowo na miejscu znajdzie się kilka ławek, a wszystko uzupełni zieleń. Całość nie powinna kosztować więcej niż 200 tys. zł.

- Nie uważam, żeby to była strata pieniędzy. Musimy dbać o historię, a także o pamięć tych którym jesteśmy winni wolność - przyznaje Jolanta Kazimierska z Orłowca.

Ścieżka znajduje się nad słynnym tunelem kolejowym. Jej powstanie zwiększy zainteresowanie również tym obiektem, który został nieco zapomniany w świadomości Ślązaków. Sam tunel powstał w XIX wieku. 1 września 1939 r. został wysadzony przez polskich żołnierzy. Choć Niemcy jego odbudowę rozpoczęli kilka dni później, to zakończyła się ona w 1942 r.

Otwarcie jedynej ścieżki dydaktycznej Powstań Śląskich w Polsce zaplanowano na sobotę (14 września) o godz. 11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto