Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa w woj. śląskim. Czy grozi nam epidemia?

Aga
Grypa 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY]
Grypa 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY] Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Sezon grypowy 2017 w woj. śląskim rozpoczął się dość gwałtownie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna notuje już ponad 11 tys. nowych zachorowań tygodniowo. W styczniu ubiegłego roku zachorowań było o połowę mniej.

Grypa w woj. śląskim. Czy grozi nam epidemia?

W tym roku grypa przyszła do nas wcześniej. Jak informuje Beata Kępa, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach, w zeszłym roku szczyt zachorowań przypadł na luty i marzec, zaś w tym roku statystyki rosną od grudnia.

Od początku roku w całej Polsce odnotowano ponad 292 tysiące zachorowań lub podejrzenia zachorowań. Rok temu było to o prawie połowę mniej - 150 tysięcy zachorowań. Takie dane przekazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

GRYPA w woj. śląskim. Grozi nam epidemia?

Obecnie na grypę choruje grubo ponad 11 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to przypadki grypy zbadane i wytypowane przez lekarzy. Z tego wynika, że na grypę choruje lub chorowało znacznie więcej mieszkańców regionu tylko tego nie ujęto w statystykach.
[sndh]

- Oczywiście najlepszym sposobem na grypę są szczepienia. Namawiamy do nich wszystkich, zwłaszcza z grup ryzyka małych dzieci i seniorów, osoby chore na choroby przewlekłe, pracowników ochrony zdrowia - mówi Beata Kępa.Powiedz Grypie STOP - Zaszczep się!

Czym jest GRYPA?

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.

GRYPA OBJAWY

Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.
Aby zwiększyć odporność trzeba zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, a również o zdrowy, długi sen.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto