Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerska Izba Tradycji w Rydułtowach ma nową siedzibę. Zobaczcie [ZDJĘCIA]

Arek Biernat
Izba Harcerstwa w Rydułtowach ma nową siedzibę
Izba Harcerstwa w Rydułtowach ma nową siedzibę Arek Biernat
Archiwalne dokumenty i zdjęcia, harcerski namiot, mundur i wiele innych przedmiotów bez których trudno wyobrazić sobie obóz można zobaczyć w nowej Izbie Tradycji Harcerstwa w Rydułtowach. Zobaczcie zdjęcia ze środka.

Nowa siedziba Izby Tradycji Harcerstwa mieści się w budynku dawnej dyrekcji kopalni przy ulicy Obywatelskiej 51 w Rydułtowach. Pomieszczenia wygospodarowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Orłowiec. Poprzednia Izba znajdowała się przy ul. Ofiar Terroru. Jednak z powodu szkód górniczych poważnie uszkodzony został komin z którego ulatniał się tlenek węgla i potrzebna była zmiana lokalizacji w której pomogły również władze Rydułtów.

Izbą opiekuje się stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego "Czuwaj" Krąg Rydułtowy, który skupia obecnie 36 osób regularnie spotykających się w każdym tygodniu.

Do głównego pomieszczenia prowadzi... brama obozowa. Została wykonana na wzór tej z 1966 roku, jaką wykonali harcerze przebywający na obozie w Brennej - Bukowie.

- Napisałem do mamy list, aby łatwiej trafiła do nas. Naszkicowałem wzór bramy, ale także mapę całego obozu. Jest więc miejsce wartownika, gdzie sobie siedział. Tutaj opuszczał ramię i wpuszczał do obozu. Jak ktoś przyszedł w odwiedziny telefonem polowym kontaktował się z komendantem, który zezwalał na wejście. Jest także nawiązanie do kopalnianego szybu. Wiadomo, pochodzimy z Rydułtów, gdzie kopalnia ma ważne miejsce - przyznaje Zbigniew Lasok.

Główne pomieszczenia podzielono na część wystawowo - historyczną i tzw. obozową. W pierwszej znajdziemy wiele ciekawych i oryginalnych dokumentów i publikacji dotyczących historii harcerstwa na świecie, Polsce i w Rydułtowach. Nie brakuje też archiwalnych fotografii. Na nich znajdziemy rydułtowskich harcerzy podczas obozów i innych wydarzeń w których uczestniczyli. Jest także pierwsze zdjęcie przedstawiających druhów z Rydułtów z 1929 roku. Wykonano je podczas Krajowej Wystawy w Poznaniu.

- W gablocie znajduje się też harmonia, którą w 1961 roku polecił kupić druh Konrad Rezner dla rozśpiewania rydułtowskich harcerzy. Została zakupiona w sklepie muzycznym w Kamieńcu Ząbkowickim. Służyła przez wiele lat. Z tą samą miejscowością wiąże się też inna ciekawa historia. Bowiem ponad pół wieku później pojechaliśmy tam. Obóz mieliśmy na terenie zamku. Kustoszowi opowiedzieliśmy kim i skąd jesteśmy. Jak się żegnał, to przypomniał sobie, że w 2015 roku przeszukiwał teren zamku z poszukiwaczem metalu i odnalazł finkę z Rydułtów (nóż używany głównie przez harcerzy - red.). Podarował ją nam i można ją zobaczyć na wystawie - mówi Ryszard Zawisz. Gabloty na ten cel ufundowała Ciepłownia Rydułtowy.

W części obozowej można zobaczyć harcerski namiot, mundury, odzież, obuwie, ale także menażki i różnego rodzaju przedmioty, które służyły w obozowej codzienności harcerzom. Nie brakuje chociażby charakterystycznej latarki, pasków. Jest też działający telefon polowy, który jest atrakcją najmłodszych gości. Bo Izbę Tradycji regularnie odwiedzają uczniowie rydułtowskich szkół podstawowych. To tutaj poznają idee harcerstwa.

- Przekazujemy najmłodszym różne ciekawostki. Uczymy m.in. alfabetu Morse'a - zdradza Teresa Anielska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto