Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerski Krąg Seniora "Skaut" ma 30 lat!

Arkadiusz Biernat
Harcerski Krąg Seniora "Skaut" ma 30 lat! Na zdjęciach jubileuszowa zbiórka, a także kawałek historii HKS-u

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK]
Harcerski Krąg Seniora "Skaut" ma 30 lat! Na zdjęciach jubileuszowa zbiórka, a także kawałek historii HKS-u ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK] Arkadiusz Biernat/HKS Skaut
Seniorzy wciąż spotykają się na harcerskich zbiórkach, śpiewają przy ognisku, jeżdżą na wycieczki. Harcerski Krąg Seniora „Skaut” od 30 lat kultywuje tradycje, pielęgnuje historię.

Harcerski Krąg Seniora "Skaut" ma 30 lat!

Harcerzem pozostaje się do końca życia. Udowadniają to członkowie Harcerskiego Klubu Seniora „Skaut” w Radlinie. Członkowie mają po 60, 70, a nawet ponad 80 lat i nie wyobrażają sobie życia bez harcerstwa. Wciąż spotykają się na zbiórkach, wyjeżdżają na wycieczki, śpiewają przy ognisku, a co najważniejsze - patriotyczne i harcerskie wartości międzywojnia przekazują młodszym pokoleniom.

Harcerski Klub Seniora „Skaut” ma już 30 lat! Za harcerzami właśnie 328 zbiórka.

- Pod koniec lat 80. w Polsce zaczęły następować zmiany. Zaczęto mówić o Janie Pawle II, ks. Jerzym Popiełuszko. Ale mimo to w dalszym ciągu wszystko jeszcze kręciło się wokół komunizmu. Wówczas starsi harcerze nie mieli racji bytu. Pewnego dnia starszych harcerzy zaproszono na zbiórkę młodszych w Biertułtowach. Przyszło około 100 osób! Wspominaliśmy, śpiewaliśmy... A wcześniej nigdzie się nie spotykaliśmy. Dlatego postanowiliśmy to kontynuować. To był pierwszy taki krąg seniora w Polsce - wspomina Błażej Adamczyk, przewodniczący HKS.

Harcerze do dziś ze łzą w oczach wspominają pierwszą po 40 latach oficjalną harcerską mszę św. Pomimo obowiązujących wówczas zakazów w Niewiadomu odprawił ją były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, ks. phm. Antoni Brzuska. Modlitwy do św. Jerzego (patrona skautów) o powrót harcerstwa na drogę służby Bogu i Ojczyźnie zostały wysłuchane. Jak przed laty, harcerze mogą znów odśpiewać „Modlitwę Harcerską”.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Przełom lat 80. i 90. XX wieku był czasem trudnej transformacji ustrojowej. Problemy dotknęły również ruch harcerski. Rozpadały się struktury, szczepy, drużyny na terenach szkół.

- Odradzające się harcerstwo przywracające etos służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu nie było postrzegane jako podmiot szkolnego systemu wychowania. Na przeszkodzie odradzającego się ruchu harcerskiego stały dość mgliste niekiedy wyobrażenia młodzieży o etosie harcerstwa z okresu międzywojennego i zaledwie 4 lat powojennego. Krąg rozpoczął organizowanie swoich zbiórek w terenie - pisze Błażej Adamczyk w wydanej z okazji 30-lecia publikacji „Tropem Harcerskiego Kręgu Seniora Skaut w Radlinie”.

W regionie na spotkaniach z młodzieżą przekazywano tradycyjną obrzędowość zbiórek, gawędy, wyobrażenia o służbie, uczono starych harcerskich pieśni.

- Więzi młodzieży z seniorami harcerskimi pomogły jej przejść przez trudny okres transformacji politycznej i światopoglądowej - dodaje Adamczyk.

Przez 30 lat harcerze skupieni w HKS nie tylko przekazywali wartości młodszym pokoleniom. Dbali też o pamięć historyczną. 3 maja 1995 r. z ich inicjatywy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach ks. bp Gerard Bernacki poświęcił tablicę upamiętniającą okupacyjną działalność harcerek i harcerzy ziemi wodzisławskiej. W myśl hymnu harcerskiego „Wszystko co nasze, Polsce oddamy” w czasie II wojny światowej w za Polskę zginęło co najmniej 26 członków ZHP Ziemi Wodzisławskiej.

Z inicjatywy radlińskich harcerzy odsłonięto także obelisk upamiętniający dramatyczne walki na Głożynach, gdzie 1 września 1939 roku Wojsko Polskie stoczyło z niemiecką kolumną pancerną. Członkowie HKS „Skaut” stoją także za licznymi publikacjami historycznymi, kultywującymi tradycje i obyczaje, a także za posadzeniem Dębu Katyńskiego w Radlinie.

Ale harcerze seniorzy nie skupili się tylko na propagowaniu idei harcerstwa, patriotyzmu i harcerstwa.

- Co miesiąc spotykamy się na zbiórkach. Przez 30 lat było ich 328. Nie odwołano ani razu z powodu małego zainteresowania. Każda była poświęcona określonej tematyce. Wspominaliśmy ważne osoby z Radlina, harcerzy, ważne wydarzenia. Była też inna tematyka - wyjaśnia Jerzy Bednorz. - Nie ma co ukrywać mamy swoje lata. Jedni przychodzą o laskach, a i tak zawsze frekwencja jest na poziomie 70 proc. Pochowaliśmy ponad 30 członków. Teraz jest nas około 40 i chętnych wciąż przybywa - dodaje Adamczyk

Członkowie wyjeżdżają też wspólnie na wycieczki. - Do dziś pamiętam ten wzruszający obraz białych krzyży na Cmentarzu Powązkowskim. Te groby harcerzy, którzy polegli w wieku 11-12 lat podczas Powstania Warszawskiego... - wspominał na ostatniej zbiórce ks. prałat Alfred Wloka, honorowy członek HKS „Skaut”.

Seniorzy zwiedzali Warszawę, Kraków, ale także znane i nieznane miejsca ziemi wodzisławskiej, raciborskiej, czy rybnickiej. - W ubiegłym roku byliśmy w Palowicach. Furmankami jeździliśmy. Jakie tam były piękne stawy. Wspaniała okolica. Człowiek o tym nie wiedział - przyznaje Jerzy Bednorz.

Seniorzy wciąż zamierzają działać. Planują kolejne zbiórki i wspólne wyjazdy.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radlin.naszemiasto.pl Nasze Miasto