Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Sawicka - Mucha: Czeka mnie ciężka praca

Arkadiusz Biernat
Katarzyna Sawicka - Mucha, nowym burmistrzem Pszowa
Katarzyna Sawicka - Mucha, nowym burmistrzem Pszowa arc
Katarzyna Sawicka - Mucha, nowa burmistrz Pszowa w rozmowie z Arkadiuszem Biernatem opowiada o wyzwaniach zbliżającej się kadencji.

Katarzyna Sawicka - Mucha: Czeka mnie ciężka praca

Jaka będzie pierwsza sprawa, której przyjrzy się pani szczególnie tuż po zaprzysiężeniu?
Pierwszą sprawą będzie zatwierdzenie budżetu miasta na przyszły rok. Na chwilę obecną istnieje jego projekt.
Co będzie największym wyzwaniem zbliżającej się kadencji?

Przygotowanie terenów inwestycyjnych w sąsiedztwie DGP poprzez ich uzbrojenie. Wymagać to będzie oprócz intensywnych działań organizacyjnych, również sporych nakładów finansowych. Na szczęście takie działania miały i mieć będą nadal duże wsparcie w funduszach europejskich. Kolejną rzeczą będzie uzbrojenie terenów po byłych ogródkach działkowych, przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną w dzielnicy Krzyżkowice oraz rozbudowa kanalizacji sanitarnej

Kopalnia Anna jest w stanie likwidacji. Wydaje się, że ważnym wyzwaniem przyszłej kadencji będzie przyciągnięcie nowych inwestorów do Pszowa, ale także wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości, która już istnieje. Jakie ma pani pomysły na rozwiązanie tych problemów? W jaki sposób osiągnąć ten cel?

W dzisiejszej rzeczywistości po likwidacji kopalni konieczne jest stworzenie możliwości rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości tak, aby to ona właśnie stała się głównym motorem napędowym rozwoju miasta i wzrostu ilości miejsc pracy. Aby to osiągnąć, z punktu widzenia Pszowa, niezbędna jest budowa Drogi Głównej Południowej, a w jej pobliżu strefy przemysłowej dla rozwoju właśnie tej małej i średniej przedsiębiorczości.

Oczywiście wymagać to będzie podjęcia wszelkich starań, olbrzymiego zaangażowania i dużej aktywności osób zarządzających miastem, aby stało się to możliwe. Miasto nie może sobie jednak pozwolić na bezczynność w tej sprawie, bo już dzisiaj obserwujemy stały odpływ mieszkańców, a brak możliwości pracy w mieście taką sytuację, szczególnie wśród ludzi młodych, będzie potęgować.

Brak kopalni to jedno, ale pozostawione po niej tereny, to drugie. Kompania Węglowa nadal nie kwapi się do sprzedaży swoich terenów. Stawia zbyt wygórowane warunki, a poprzedni burmistrz odbijał się od ściany próbując namawiać zarząd Kompanii Węglowej do sprzedaży tych terenów w jak najszybszym terminie...

Miasto nie może pozwolić sobie na niewiedzę w kwestii tego, jakie plany ma Kompania Węglowa w stosunku do terenów po byłej kopalni. Pan twierdzi, że Kompania Węglowa stawia zbyt wygórowane warunki. Proszę dać mi szansę na prowadzenie dialogu z KW, wówczas być może warunki okażą się atrakcyjniejsze dla Miasta i ewentualnych przedsiębiorców, którzy chcieliby tam prowadzić swoją działalność.

Poważnym problemem jest kwestia rynku w Pszowie. Bardzo zagmatwana sprawa, która z pewnością miała wpływ na wynik pani rywala. Czy w Pszowie ktoś jeszcze zaryzykuje, aby realizować inwestycję w trybie "zaprojektuj i wybuduj"?

Jeśli chodzi o realizacje inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj", nie tylko tej związanej z pszowskim rynkiem, ale i tą, która realizowana była w Wodzisławu Śląskim, myślę że te zadania nie mogły być sfinalizowane z różnych powodów.

Uważam, że na etapie przygotowania procedury przetargowej pojawiły się błędy. Dlatego koniecznością jest usprawnienie przygotowania i realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w mieście.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Dużym problemem jest ekologia. Trzeba ograniczać niską emisję, ale także budować kanalizację. Niewątpliwie należy zrobić wszystko, by dokonać poprawy jakości środowiska. Ważnym problemem jest rozbudowa kanalizacji sanitarnej.

Skanalizowanie miasta to wymóg unijny, a niestety na dzisiaj obejmuje on tylko część miasta. Aby przyspieszyć te roboty, należy podjąć wszelkie działania, by pozyskać jak najwięcej środków unijnych na ten cel. Jeśli chodzi o obszary miasta, na których brak kanalizacji, mam na myśli Pszowskie Doły, Kalwarię, Krzyżkowice czy rejon osiedla Kościuszki i charakterystyczne dla tych obszarów ukształtowanie terenu, to może warto zastanowić się nad budową obiektów mniejszych, w tym również przydomowych oczyszczalni ścieków, oczywiście z dotacją unijną dla mieszkańców.

Jakość dróg i chodników w Pszowie pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście, nie wszystkie należą do miasta. Są także powiatowe i wojewódzkie. Dotąd miasto twierdziło, że nie ma aż tylu pieniędzy, aby wszystko od razu wyremontować. Z drugiej strony uważało, że o ile ze Starostwem bardzo dobrze się mu współpracowało w tej kwestii, to już z Zarządem Dróg Wojewódzkim bardzo ciężko. Jaki ma pani pomysł na rozwiązanie tego problemu?
Jeśli chodzi o DW 933, należy podjąć aktywne działania na wszelkich możliwych płaszczyznach, aby poprawić jej stan techniczny za środki wojewódzkie, tym bardziej, że po powstaniu DGP droga DW 933 stanie się prawdopodobnie drogą gminną, a wtedy na jej remonty trzeba będzie wygospodarować środki z budżetu miasta.

Ktoś powie, że to droga wojewódzka i miasto nic nie może zrobić, bo nie jest jej zarządcą. Ja powiem inaczej, miasto nie może nic nie robić w tej sprawie i czekać, bo problem dotyczy naszych mieszkańców.
Należy szukać wszelkich możliwych sposobów, między innymi przez aktywną współpracę z samorządem wojewódzkim, aby środki na ten cel się znalazły. Jeśli chodzi o współpracę z Powiatowym Zarządem Dróg, również współpraca musi być lepsza, choćby na etapie przygotowania koncepcji dokumentacji technicznej, później nadzoru nad realizacją tych prac.

Jak już wcześniej podkreślałam, uważam też, że Droga Główna Południowa to wielka szansa dla miasta, bo tylko w jej sąsiedztwie może powstać strefa aktywności gospodarczej, która stworzy miejsca pracy dla mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Mamy przedszkola, podstawówki i gimnazjum? Będą planowane nowe inwestycje w szkołach? Czy pomysł powstania żłobka będzie nadal forsowany przez panią?
Odnośnie przedszkoli i szkół to w pierwszej kolejności należy ocenić ich stan techniczny. Jeśli będą potrzeby w zakresie realizacji robót remontowych, to takie działania, prędzej czy później, trzeba będzie podjąć. W planie finansowym na przyszły rok wpisane zostało zadanie związane z budową boiska szkolnego przy SP nr 2. Wszystkie formalności związane z dokumentacją i zgłoszeniem robót na realizację tego zadania są sfinalizowane. Pozostaje przygotowanie procedury przetargowej i wyłonienie wykonawcy robót. Jeśli chodzi o żłobek, to rozważam możliwość adaptacji istniejącego budynku na ten cel. Przed podjęciem tej decyzji warto przeanalizować sytuację w przedszkolach, gdzie ich podwoje opuszczą 6- latki i stworzą się wolne miejsca dla najmłodszych.

Ważną kwestią jest wykorzystanie lodowiska. Nie tylko w zimę, ale także w okresie wiosenno - letnim.
Lodowisko to na pewno atut miasta. Z tego względu, że ościenne gminy nie dysponują takim obiektem sportowym. Należy zastanowić się, w jaki sposób rozszerzyć ofertę w okresie letnim lub wiosennym. Wiem, że funkcjonują tam korty tenisowe i skatepark.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Pani komitet zdobył cztery mandaty w radzie miasta. To za mało, aby mieć większość. Czy już konsultowała się pani z pozostałymi radnymi w sprawie ewentualnych koalicji lub porozumień. Rządzenie bez większości może okazać się bardzo trudne.
Zdecydowaną chęć współpracy zadeklarował jeden z radnych, który wszedł do rady z innego komitetu. Jest również wstępne porozumienie, które pozwoliłoby na uzyskanie większości w Radzie Miasta, jednak myślę że ta decyzja należy do wybranych radnych.

Kim jest pani burmistrz?

Katarzyna Sawicka - Mucha: Prywatnie jest małżonką, matką dwóch synów. Lubi podróżować po Polsce. O codziennych trudach pozwalają mi również zapomnieć górskie wycieczki. Ma 41 lat.
Wykształcenie:
- inżynier budownictwa - absolwentka Politechniki Śląskiej - Wydział Budownictwa;
- absolwentka podyplomowych studiów technologiczno - menedżerskich - Politechnika Śląska - tytuł magistra;
- uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno - budowlanej bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi
- uprawnienia budowlane w specjalności drogowej do kierowania robotami w zakresie drogownictwa;
- członek Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Katowicach;
- uczestnik wiele szkoleń i kursów dla służb nadzoru budowlanego w zakresie prawa budowlanego, zamówień publicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
- uczestnik licznych seminariów dotyczących bezpieczeństwa budynków i budowli;
- uczestnik licznych seminariów dotyczących pozyskiwania środków unijnych i krajowych na realizacje inwestycji;
- uczestnik kursu szkoleniowego przygotowującego do działalności audytora energetycznego - kurs organizowany przez Fundację Poszanowania Energii w Warszawie;
- uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych budynków;
Doświadczenie zawodowe:
- 1999-2003 - Wodzisławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego - inżynier budowy, specjalista ds. marketingu;
- 2005-2005 - Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wodzisławiu Śląskim - inspektor nadzoru;
- 2005-nadal - Komenda Śląsko - Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej - Kierownik Nadzoru nad Inwestycjami Sekcji Budownictwa i Obsługi Nieruchomości w Wydziale Techniki i Zaopatrzenia;
Jak sama przyznaje, pracując w Straży Granicznej zdobyła doświadczenie związane z pozyskiwaniem środków finansowych (krajowych jak i zagranicznych) na zrealizowane inwestycje. W latach 2010-2014. Przeprowadziła inwestycje na około 20 milionów złotych, a ostatnia z nich związana jest z przebudową budynku w Bielsku-Białej na kwotę prawie 4 miliony zł.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto