Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy psioczą, a służby odpowiadają: pracowaliśmy cały czas

Arek Biernat
Było ślisko na drogach Wodzisławia Śl. i powiatu
Było ślisko na drogach Wodzisławia Śl. i powiatu Facebook/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Kierowcy psioczą na drogowców, a ci odpowiadają. - Pracowaliśmy non stop, uruchomiliśmy wszystkich podwykonawców – słyszymy w od służb odpowiedzialnych za drogi w powiecie wodzisławskim. To odpowiedź na powracający, jak bumerang zarzut o drogowcach zaskoczonych przez zimę.

9 kolizji, opóźnienia autobusów, wydłużona o kilkadziesiąt minut podróż samochodem do domu. To efekt wczorajszego ataku zimy w regonie. Bardzo ślisko było m.in. na drogach powiatu wodzisławskiego. Kierowcy alarmowali, że na wielu trasach zalega lód i w ślimaczym tempie poruszali się po drogach.

- Drogowcy zaspali? Zima ich zaskoczyła? Jak zwykły obywatel nie odśnieży chodnika, to mandat wlepią, a za nieodpowiednie utrzymanie drogi nikt nie jest odpowiedzialny – żalili się wczoraj kierowcy.

ZOBACZ KONIECZNIE. Lodowisko, nie droga. Ciężarówka zjeżdża po DW 933... [WIDEO]

Narzekano m.in. na stan wodzisławskich dróg, gdzie też doszło do kolizji. Trzeba jednak pamiętać, kto i za jakie drogi odpowiada. W Wodzisławiu Śl. (i gminach powiatu) są drogi miejskie, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Za ich stan odpowiadają poszczególni zarządcy.

SKM w Wodzisławiu Śl.: Pracowaliśmy non stop

W Służbach Komunalnych Miasta, które odpowiadają za miejskie ulice, słyszymy, że druga zmiana pracowała non stop.

- Uruchomiliśmy wszystkie samochody i wszystkich podwykonawców, którzy pracują w dzielnicach. Druga zmiana i nocna pracowały niemal non stop. SKM odpowiada za główne ulice w Wodzisławiu Śl. i centrum. Nie można było jednocześnie wszędzie być. Pracowaliśmy według harmonogramu. Wyjątkami były awaryjne sytuacje, gdzie była potrzebna pilna interwencja – mówi Sabina Wuwer, dyrektor Służb Komunalnych Miasta.

SKM dysponuje dwoma samochodami i dwoma traktorami. W pogotowiu też jest koparka, która pomaga załadować sól, a także w kryzysowych sytuacjach na drogach. Osobnym sprzętem służą podwykonawcy. Służby przygotowały na ten rok 175 ton soli. Kolejna dostawa surowca ma przyjechać na dniach. Pracują nie tylko zmiany, w pogotowiu pozostają także pozostali pracownicy SKM.

Na powiatowe drogi 12 zestawów do odśnieżania

O komentarz do sytuacji na drogach poprosiliśmy Powiatowy Zarząd Dróg.

- Szybko spadająca temperatura oraz opady marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem, oraz później śniegu spowodowały gwałtowne pogorszenie się warunków na drogach. Niezwłocznie z chwilą wystąpienia niekorzystnych warunków Powiatowy Zarząd Dróg przystąpił do czynnej akcji posypywania dróg powiatowych. W terenie od samego początku pracowało 8 opłużonych solarek. Warunki na drogach zarówno krajowych wojewódzkich, powiatowych jak i gminnych na terenie naszego powiatu były bardzo trudne, a ich stan ulegał pogorszeniu na skutek silnego wiatru i pomimo natychmiastowo rozpoczętych działań zimowego utrzymania dróg szybka likwidacja opadu była niezwykle trudna - przyznaje Michał Stabla, p.o. zastępcy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg.

CZYTAJ TEŻ. Ślisko na drogach. 9 kolizji, w tym jedna z radiowozem [ZDJĘCIA]

PZD przypomina, że administruje siecią dróg powiatowych o długości 204,60 km zlokalizowanych na terenie czterech gmin miejskich oraz pięciu gmin wiejskich. Ze względu na organizację zimowego utrzymania dróg, zostały one podzielone na 6 rejonów utrzymania. Cztery z nich są obsługiwane przez przedsiębiorców wyłonionych w trybie przetargu nieograniczonego, natomiast dwa – sprzętem własnym PZD. W zimowym utrzymaniu dróg powiatowych PZD ma do dyspozycji łącznie 12 jednostek sprzętowych, w tym zarówno opłużone samochody ciężarowe z piaskarko-solarkami, samochody ciężarowe z pługami, jak i ciągnik rolniczy z pługiem i posypywarką.

Standard utrzymania dróg został określony na podstawie uchwały Zarządu Powiatu Wodzisławskiego z dnia 10 sierpnia 2006 r. Podział dróg ze względu na standard utrzymania przedstawia się następująco: standard II ZUD – sieć dróg powiatowych o długości 183,19 km, standard IV ZUD – sieć dróg powiatowych o długości 21,41 km.

- W celu monitorowania sytuacji meteorologicznej oraz warunków na drogach Powiatowy Zarząd Dróg prowadzi w swojej siedzibie całodobowe dyżury. Wszelkie komunikaty o utrudnieniach na drogach będą przekazywane  za pośrednictwem strony internetowej PZD oraz lokalnych środków masowego przekazu. Dodatkowo dla celów zimowego utrzymania dróg uruchomiono całodobowe numery telefonów, pod którymi można zgłaszać interwencje oraz uzyskiwać informacje o warunkach na drogach: 32 451 76 07 wew. 25, 515 509 955. Interwencje można przekazywać również za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem [email protected] – przyznają urzędnicy.

Powiatowy Zarząd Dróg apeluje też do kierowców o współpracę z drogowcami. W szczególności chodzi o przepuszczanie i udzielanie pierwszeństwa pojazdom zimowego utrzymania dróg.

- Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt zimowego utrzymania dróg jest odśnieżanie i zwalczanie śliskości jezdni. Pojazdy te, wyposażone w żółte, błyskowe oświetlenie ostrzegawcze mogą powodować chwilowe utrudnienia na drodze przez to że, poruszają się wolno i są szerokie, jednak zostawiają za sobą drogę odśnieżoną i bezpieczniejszą. Problemem bywają też przypadki parkowania pojazdów na poboczach lub wręcz na jezdni w sposób uniemożliwiający przejazd pługów odśnieżających drogi, dlatego PZD prosi kierowców o nieblokowanie dróg w tym okresie – dodają w PZD.

Lodowisko na DW 933 Rzuchów-Krzyżkowice

Koszmar przeżyli w środę kierowcy podróżujący drogą wojewódzką nr 933 Rzuchów-Krzyżkowice. Najpierw na tej trasie doszło do kolizji dwóch samochodów, a później olbrzymie problemy miał samochód ciężarowy.

Jeden ze świadków nagrał, jak ciężarówka z zestawem na światłach awaryjnych i z włączonymi hamulcami bezwładnie zjeżdża po drodze w kierunku skrzyżowania z Drogą Wojewódzką nr 935. W pewnym momencie pojazd "łamie się" blokując całą jezdnię, a z naprzeciwka widać światła nadjeżdżających aut. Na koniec autor filmu wchodzi na ulicę i ślizgając się po niej, pokazuje jej stan.

- Lodowisko, a nie droga. Pal licho uszkodzenia karoserii samochodu. Gdyby ktoś tamtędy przechodził, mógłby nie uratować się przed ciężarówką. Tak było ślisko, że nie można było ustać na nogach. Ktoś ewidentnie nie zdążył przygotować drogi - komentują świadkowie.

Wcześniej w tym samym miejscu doszło do kolizji dwóch samochodów. Po której - ze względu na stan nawierzchni - policja zamknęła drogę.

Co na to Zarząd Dróg Wojewódzkich?

- Wczoraj w powiecie wodzisławskim pracowały dwie pługo-piaskarki. Jedna niemal cały czas w między Rzuchowem a Wodzisławiem, bo tam była najtrudniejsza sytuacja. Druga w pozostałych gminach powiatu. Naturalnie, lokalnie pojawiała się śliskość, co jest nieuniknione przy intensywnych opadach. Tak stało się w okolicy Rzuchowa - mówi Ryszard Pacer, rzecznik ZDW w Katowicach.

Dodaje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa nr 2339/291/V/2018 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 9.10.2018 r. DW 933 jest objęta II standardem zimowego utrzymania. Tym samym czas na likwidację śliskości i innych utrudnień wynosi: gołoledzi (3 godz.), szronu (3 godz.), szadzi (3 godz.), lodowicy (4 godz.), śliskości pośniegowej (4 godz.).

CZYTAJ TEŻ. Ślisko na drogach. 9 kolizji, w tym jedna z radiowozem [ZDJĘCIA]

- Naturalnie w większości przypadków nie dochodzi do tak intensywnych opadów, by dochodziło do nieprzejezdności drogi na tak długi czas. Także śliskość i gołoledź jest likwidowana szybciej, niż dopuszczają to obowiązujące standardy. Trzeba jednak zauważyć, zimowanie jest kosztowne, a umowy z wykonawcami są oparte na przytoczonych standardach zimowego utrzymania - czytamy oświadczeniu ZDW.

Kierowcy jednak nie mają wątpliwości, że wykonawcy nie stanęli na wysokości zadania.

Ciężarówka ślizga się po DW 933. Zobacz

9 kolizji, w tym jedna z udziałem radiowozu

W środę na terenie powiatu wodzisławskiego doszło do 9 kolizji. Nikt w nich nie ucierpiał. Na ulicy Czyżowickiej w Wodzisławiu Śl. dachowała honda. Z kolei na ulicy Brzozowej zderzyły się dwa pojazdy.

W Pszowie w kolizji uczestniczył radiowóz. Do zdarzenia doszło przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Kościuszki. - Kierowca seata nie zapanował nad samochodem i uderzył w prawidłowo zaparkowany radiowóz - mówi kom. Marta Pydych z wodzisławskiej policji.

Wszyscy sprawcy kolizji ukarani zostali mandatami karnymi. Wielu kierowców z tym się nie zgadza.

- Dlaczego to ja jestem winny tego, że ktoś na czas nie utrzymał w należytym stanie drogi. Jechałem zgodnie z przepisami, nawet o wiele wolniej niż tego wymagają, a mimo wszystko nie udało się uniknąć kolizji. Mandaty powinni pokryć zarządcy dróg - mówi nam jeden z kierowców.

Policja: Jedźmy ostrożnie (apel policji)

- Opady śniegu, które towarzyszą nam w ciągu ostatnich godzin, utrudniają prowadzenie samochodu. Na drogach jest bardzo ślisko, a prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.

Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni.

Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Problemem w najbliższym czasie może być nie tylko aura, czy też stan techniczny samochodu, lecz również zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze - apelują policjanci.

Ślisko na drodze. Gdzie dzwonić?

Na terenie Wodzisławia Śl. działają następujące ośrodki dyspozycyjne:
1. Służby Komunalne Miasta (numery tel. 32 455 51 93, 32 455 39 05, numer tel. dyżurnego Akcji Zima: 693 355 376) - dla koordynacji działań w zakresie:
a) przejezdności dróg lokalnych miejskich publicznych i wewnętrznych,
b) posypywania materiałami szorstkimi i odśnieżania chodników, kładek, przejść dla pieszych na drogach lokalnych miejskich.

2. Punkt dyspozytorski w Powiatowym Zarządzie Dróg w Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Syryni przy ul. Raciborskiej 3 (numery tel. 32 451 76 07 lub 32 451 74 15 - wewnętrzny 25, 515 509 955 - dla przejezdności dróg powiatowych na terenie Wodzisławia Śląskiego.

3. Podwykonawca Przedsiębiorstwo Remontowo-Utrzymaniowe „DOMINIK” Franciszek Elias - Lider Konsorcjum (Czyżowice, ul. Rogowska 1) - dla przejezdności dróg wojewódzkich na terenie Wodzisławia Śląskiego (ulice: Łużycka, Marklowicka, Jastrzębska, Pszowska, Młodzieżowa):
koordynator Akcji Zima: Daniel Moszczyński (tel. 795 567 595), dyżurni Akcji Zima: Damian Ceglarek (tel. 698 225 932, po godz. 15:30), Ireneusz Dudek (tel. 662 169 349, do godz. 15:30),
telefony dyżurne: 32 422 88 69, 32 425 45 31 (do godz. 15:30).

4. Punkt dyspozytorski w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Katowicach, Rejon w Gliwicach (tel. 32 234 06 91), Baza Materiałowa Racibórz przy ul. 1 Maja 3 (tel. 32 415 24 46) - dla przejezdności dróg krajowych na terenie Wodzisławia Śląskiego (ulice: Rybnicka, Witosa, Bogumińska).

5. Straż Miejska (numery tel.  32 455 13 45, 986 - całodobowe lub 604 620 588) - dla interwencji telefonicznych w sprawach:
a) przejezdności dróg,
b) komunikacji publicznej,
c) gospodarki wodno-ściekowej, ciepłownictwa, energetyki i gazownictwa,
d) gospodarki mieszkaniowej wszystkich form własności.

Zachęcamy do zapoznania się z zarządzeniem prezydenta miasta wraz z wykazem dróg miejskich (Drogi miejskie. Sprawdź (kliknij))

Drogi lokalne miejskie, o które dbają SKM, podzielone są na 3 grupy: pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności zimowego utrzymania. W przypadku wystąpienia opadów śniegu lub innych typowo zimowych zjawisk drogi pierwszej kolejności będą odśnieżane i zabezpieczane jak najszybciej. Drogi te zostaną odśnieżone na całej szerokości i posypane na całej długości. Również na całej szerokości odśnieżone, a także posypane na skrzyżowaniach, podjazdach i innych miejscach niebezpiecznych zostaną drogi drugiej kolejności. W przypadku dróg trzeciej kolejności planuje się przede wszystkim ich odśnieżanie.

Obowiązki mieszkańców

Wszystkim przypominamy też, iż obowiązek odśnieżania i zabezpieczania chodników należy do właściciela nieruchomości, do której przylega chodnik. Pamiętajmy także o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów ciąży obowiązek monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków, mających znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

Co ważne, usuwanie nadmiaru śniegu lub lodu z dachów budynków o dużych powierzchniach dachu, wykonanych jako lekkie konstrukcje stalowe, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną. Trzeba to bowiem robić w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najbardziej niekorzystnego układu obciążeń dla konstrukcji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierowcy psioczą, a służby odpowiadają: pracowaliśmy cały czas - Wodzisław Śląski Nasze Miasto

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto