Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Anna w Pszowie z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

AREK
Tak Anna wyglądała przed kilkoma laty
Tak Anna wyglądała przed kilkoma laty Zdjęcia otrzymane z UM Pszów
Kopalnia Anna w Pszowie z lotu ptaka. Podziwiajcie fotografie wykonano, jak zakład jeszcze prężnie działał. Zdjęcia otrzymaliśmy od Urzędu Miasta w Pszowie.

Kopalnia Anna w Pszowie z lotu ptaka

Mijają dwa lata odkąd kopalnię Anna postawiono w stan likwidacji. Tym samym skończyła 180- letnia historia wydobycia węgla w Pszowie. Dlatego zanim cała kopalniana infrastruktura legnie w gruzach, zapraszamy do galerii zdjęć Anny z lotu ptaka, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Pszowie. Fotografie wykonano jeszcze w czasie, kiedy kopalnia działała dosyć prężnie. Dziś na jej terenie prawie nic się nie dzieje. Zakład nie spełnia już podstawowego zadania, jakim było wydobycie węgla.

CZYTAJ TEŻ. Ogień sięgał kilku metrów! Pożar w byłej cechowni kopalni Anna w Pszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Burzą kopalnię KWK Anna!
A jeszcze nie tak dawno przez bramę na teren kopalni wchodziły tysiące ludzi. Teren wokół zakładu tętnił życiem, było mnóstwo sklepów i kiosków. Dziś większość budynków kopalni popada w ruinę wśród zieleni. Ich cechą charakterystyczną są rzucające się w oczy banery "Budynek na sprzedaż, Kompania Węglowa".
To nie podoba się mieszkańcom Pszowa. - Szkoda tak wielkiego zakładu. To był wzór dla pozostałych kopalń w regionie. Wierzyć się nie chce, że wkrótce pozostaną tutaj tylko ruiny - mówi Józef Poloczek, jeden z byłych pracowników Anny. Wielu mieszkańcom Pszowa obawia się, ze Anna będzie tym samym co KWK 1 Maja dla Wodzisławia Śl. Miejscem, które kiedyś wiązało się z wieloma pięknymi wspomnieniami, a pozostanie jedynie obiektem wstydu.

Całkowite zamknięcie kopalni Anna nastąpi w latach 2017 - 2018. Wydobycie węgla w Pszowie rozpoczęto w 1842 roku, jeszcze na polach zwanych Anna. Początkowo urobek wydobywano na powierzchnię w kubłach za pomocą ręcznego kołowrotu, dopiero w następnych latach rozpoczęto drążenie szybu. W XX wieku pracowały tutaj tysiące ludzi, którzy w 1978 r. osiągnęli rekordowe wydobycie ponad 2,9 mln ton węgla.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!
Twitter: @arek_biernat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto