Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od września zakaz palenia mułem, flotem i węglem brunatnym w woj. śląskim. Popierasz?

DN,KR
Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat, Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone i apel do rządu, by podobne przepisy wprowadzić w skali całego kraju. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął 12 stycznia 2017 projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017 r. Co Wy na to? Czekamy na komentarze...

Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat apel do rządu, by podobne przepisy wprowadzić w skali całego kraju. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął 12 stycznia 2017 projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017.

Oto komunikat biura prasowego urzędu marszałkowskiego:

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

- Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie” – mówił w trakcie konferencji 12 stycznia 2017 marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku.
Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

„Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić” – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Darmowy przejazd Kolejami Śląskimi w "dni smogowe" miałby dotyczyć kierowców, którzy podczas podróży KŚ, okażą dowód rejestracyjny pojazdu. Podobne rozwiązanie stosowane jest w Krakowie - tam podczas przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, komunikacją miejską mogą bezpłatnie jeździć kierowcy, a na jednym dowodzie rejestracyjnym, może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Natomiast w naszym regionie wstępnie planuje się, że miałoby to dotyczyć dwóch dodatkowych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto