Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjencie uważaj - żółte recepty od września będą nieważne

Agata Pustułka
Lepiej szybko zrealizować żółte recepty, bo potem będą kolejki.
Lepiej szybko zrealizować żółte recepty, bo potem będą kolejki. fot. Michał Pawlik.
Od 1 września tego roku w aptekach województwa śląskiego nie będą realizowane jako refundowane recepty żółte, czyli tzw. kupony RUM (Rejestru Usług Medycznych). Takie blankiety są specyficzne tylko dla naszego regionu - wprowadzono je wraz z kartami czipowymi dla lepszej kontroli wypisywanych recept.

- Jeśli po wakacjach do apteki przyjdzie pacjent z taką receptą, to albo będzie musiał za leki zapłacić sto procent, albo jeszcze raz pofatygować się do lekarza po inny blankiet, zgodny ze zmienionymi przepisami - przestrzega dr Stanisław Piechula, szef Śląskiej Rady Aptekarskiej i apeluje: lekarze nie wypisujcie już żółtych recept!

- Niestety lekarze, mimo że już w sierpniu mieli zrezygnować z żółtych blankietów, nadal je wykorzystują - twierdzi dr Piechula.

Dlaczego trzeba zlikwidować żółte recepty? Bo śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chce ujednolicić numerację recept lekarskich i wzory druku recepty, żeby śląskie nie było już żółtą wyspą na mapie Polski. - Recepty, które będą realizowane po 31 sierpnia 2010 roku powinny być wystawiane na drukach recept oznaczonych symbolem "Rp." (tzw. białych) i zgodnych z rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich. Na tych samych drukach powinny być wystawiane recepty dla pacjentów z krajów UE lub ubezpieczonych w innych niż śląski oddział oraz dla pacjentów, którzy nie mają przy sobie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego wydanej przez śląski oddział NFZ - tłumaczy dr Piechula.

Zgodnie z nowymi przepisami, recepty będą zawierać także kod kreskowy lekarzy.

- Dzięki temu pacjenci mniej czasu spędzą przy okienku, bo kodu nie trzeba będzie wpisywać jak dotąd ręcznie - za aptekarza zrobi to po prostu czytnik - wyjaśnia Jacek Kopocz, rzecz-nik prasowy śląskiego NFZ.

Na leki bez recepty Polacy wydają rocznie ok. 6-7 mld złotych. Wydatki za leki na receptę przekraczają 10 mld zł.

Warto dodać, że sprzedaż leków oraz ich refundacja rosną w piorunującym tempie. W przypadku śląskiego NFZ suma ta przekracza już miliard złotych rocznie, a jeszcze pięć lat temu sięgała ok. 800 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto