Parafia WNMP Wodzisław: trwa remont kościoła starego. Robotnicy uwijają się przy uzupełnianiu ubytków na elewacji i na wieżach. Robota wre. Zobaczcie zdjęcia wykonane 30 sierpnia.

Parafia WNMP Wodzisław: trwa remont kościoła starego przy Rynku.
Ponad 100- letni kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim jest obecnie remontowany. Prace prowadzone są na zewnątrz świątyni. Od kilku miesięcy przejście obok wieży kościoła jest niemożliwe.
Wieża wymagała remontu

- Niestety ale zauważyliśmy, że odpadały elementy elewacji na ziemię. Było to bardzo niebezpieczne, dlatego ogrodziliśmy teren i postanowiliśmy sprawdzić, co się dzieje z wieżą. Stąd rusztowania. Na bieżąco robotnicy sprawdzają, jak poważne są uszkodzenia. Obecnie naprawiamy te fragmenty gzymsu czy elewacji, które wymagają natychmiastowego zabezpieczenia – tłumaczy ks. Bogusław Płonka, proboszcz parafii WNMP. Jeszcze nie wiadomo, jak poważnie uszkodzona jest elewacja wieży kościoła. Pracownicy firmy budowlanej na bieżąco monitorują obiekt.

Więcej będzie wiadomo za kilka tygodni. W tym samym czasie robotnicy odnawiają elewację kościoła. - Ze względu na wysokie koszty prace podzieliliśmy na cztery etapy. Pierwszy wykonaliśmy w ubiegłym roku. Teraz trwa drugi. W kolejnych latach planujemy wykonać kolejne dwa – dodaje ks. Płonka.


To bardzo kosztowne prace
Koszt takiego jednego etapu to nawet 100 tysięcy złotych. Pracownicy zakończyli już odnawiać elewację od strony ulicy Wałowej. Teraz pracują od strony probostwa.
- Naprawiają gzymsy, a także czyszczą elewację kościoła. Dodatkowo przy rozstawieniu tych rusztowań prostowane są płotki dachowe, które są powykrzywiane po obfitych opadach śniegu zeszłej zimy. Udrażniane są także rynny. Po zakończonych robotach świątynia będzie prezentować się jeszcze piękniej – tłumaczy ks. Płonka, który jednocześnie prosi o cierpliwość parafian.

Tylko młode pary są niezadowolone...
Bowiem najbardziej niezadowolone z pozostawionych rusztowań są młode pary, które chciałyby zrobić sobie pamiątkowe zdjęci ślubne na tle pięknego kościoła i wieży. - Czasami trzeba wykonać prace, trochę się pomęczyć. Ale wszystko po to, żeby kościół wyglądał pięknie. Szkoda by było, gdyby taka świątynia popadła w ruinę – mówi Jan Szczerbiński, parafianin obserwujący prace. Roboty przy kościele miały zakończyć się jeszcze przed końcem wakacji, ale tak nie będzie. Plany pokrzyżowała pogoda. Rusztowania prawdopodobnie znikną jeszcze przed końcem września. Dodatkowo przy kościele przełożona została kostka brukowa. - Jest w dobrym stanie, ale były już spore nierówności. Dlatego postanowiliśmy ją jeszcze raz położyć – kończy ks. Płonka.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

parafianin (gość)

Żaden "stary kościół " !!!!!Tylko bez takich porównań,pokażcie mi w mieście drugi tak PIĘKNY KOŚCIÓŁ ??No pokażcie??? Przecież inne kościoły są bez duszy,to beton ,jak bunkry MÓJ KOŚCIÓŁ MA I DUSZE I WYGLĄD a remontować trzeba ,ksiądz prałat ROBI BARDZO DUŻO DLA TEJ PARAFII DOSKONAŁY GOSPODARZ !!!