• Automatyczne odświeżanie strony jest włączone. Strona zostanie odświeżona za 30 sekund. Jeśli Twoja przeglądarka nie obsługuje przekierowania, przeładuj stronę sam.

Jastrzębie-Zdrój: Wstrząs w kopalni Zofiówka. W sobotni poranek ziemia zadrżała w Jastrzębiu-Zdroju - to tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Z zagrożonego terenu ewakuowano 250 górników. W sobotę 5 maja wieczorem ratownicy odnaleźli jednego z zaginionych górników. W nocy kolejnego. Obaj mężczyźni niestety nie żyją. Jeden zaginiony wciąż jest poszukiwany. Wcześniej udało się wydostać czterech górników - dwóch znajduje się w szpitalu, są w stanie stabilnym, natomiast trzeci i czwarty nie żyją. Ostatniego górnika znaleziono 16 maja w nocy. Niestety również nie żyje...

AKTUALIZACJA
środa, godz. 11:35Ta akcja była też udana, dwa życia ludzkie zostały uratowane. To jedyna optymistyczna informacja w obliczu tej całej tragedii - mówi wojewoda Wieczorek

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI 16.05.2018
Poruszony prezes JSW zapowiada pomoc rodzinom górników z Zofiówki ZDJĘCIA


AKTUALIZACJA
środa, godz. 11:30

Ta akcja była też udana, dwa życia ludzkie zostały uratowane. To jedyna optymistyczna informacja w obliczu tej całej tragedii - mówi Wojewoda Śląski Wieczorek.


AKTUALIZACJA
środa, godz. 11:15

Rozpoczyna się konferencja prasowa. - To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Tragedia, która pochłonęła życie 5 górników. Jej przyczyną był niespotykany do tej pory w kopalniach JSW wstrząs pod ziemią - mówi prezes JSW Daniel Ozon. - Odeszli od nas nasi koledzy, bracia, mężowie, ojcowie.

Solidaryzujemy się z rodzinami górników, jesteśmy z wami. Nie ma słów, które mogą wyrazić ten smutek, ból, cierpienie. Nie zostawimy was - mówi łamiącym się głosem prezes JSW Daniel Ozon. - Otoczymy was należytą opieką

AKTUALIZACJA
środa, godz. 10:00


Jest decyzja o żałobie w woj. śląskim w dniu 17 maja (czwartek). Wojewoda Śląski polecił tego dnia opuścić flagi państwowe i powstrzymać się od organizacji imprez na znak żałoby po górnikach

WIĘCEJ TUTAJ

AKTUALIZACJA
środa, godz. 7:00


Ostatni górnik nie żyje. Ratownicy odnaleźli go 16 maja w nocy, w jedenastą dobę poszukiwań. Jego ciało było uwięzione pod jedną z wielu konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku H10.

Czytaj więcej:
Koniec akcji w Zofiówce. Ostatni górnik został odnaleziony. Nie żyje [FOTO]


AKTUALIZACJA
wtorek, godz.16:00

Zobacz jak wyglądają warunki pod ziemią w trakcji akcji ratowniczej. Mimo tego, że udało się przeszukać już spory obszar, nadal nie znaleziono ostatniego poszukiwanego górnika. Akcja trwa. Kliknij tutaj:
Tak wyglądają warunki pod ziemią w Zofiówce. Ratownicy szukają górnika ZDJĘCIA Z DOŁU

AKTUALIZACJA
wtorek, godz.13:00

W akcji ratunkowej bierze udział m.in. policyjny pies - owczarek belgijski Nero oraz jego przewodniczka – mł. asp. Małgorzata Konopko. Przylecieli oni policyjnym śmigłowcem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. To pierwszy w historii przypadek, kiedy w tego typu działania, prowadzone pod ziemią włączyli się stróże prawa oraz policyjny pies. Czytaj więcej - kliknij TUTAJ!

AKTUALIZACJA
wtorek, godz.10:30


Ratownicy dalej wypompowują wodę z rozlewiska, choć w dużej części udało im się przeczesać miejsce skrzyżowania dwóch odciętych dotąd chodników. Niestety, nie znaleziono tam ostatniego poszukiwanego górnika.
Czytaj więcej - kliknij TUTAJ.

AKTUALIZACJA
wtorek, godz.09:30

Brak przełomu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu. Ratownicy w dalszym ciągu przeszukują miejsca, które wskazały wczoraj psy poszukiwawcze. Ze skrzyżowania chodników H-10 i H-2 wypompowano już wodę. Ratownicy w dużej części spenetrowali to miejsce, nie natrafili jednak wciąż na ostatniego, poszukiwanego górnika. Wodą zalany jest jeszcze przodek H-2 i przekop wentylacyjny F-H za skrzyżowaniem.

Drugie miejsce, które penetrują ratownicy to część zachodnia chodnika H-10, który jest bardzo mocno zdeformowany. Ratownicy pracują w ekstremalnie ciężkich warunkach, aby pokonać kolejne metry, muszą usunąć olbrzymią ilość zniszczonych konstrukcji.

AKTUALIZACJA
wtorek, godz.08:30

Dziś rozpocznie się jedenasta doba akcji ratowniczej w kopalni Zofiowka. Wciąż brak nowych wieści o postępach, trwają poszukiwania ostatniego górnika. Trzeba czekać na komunikat JSW.

AKTUALIZACJA GODZ. 20:30

Przewodnicy z psami już wyjechali na powierzchnię. O tym, czy ich działania przyniosły efekty, zapewne poinformują wkrótce przedstawiciele JSW.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:05

Obecnie na dole pracuje 17 zastępów. W dalszym ciągu trwa wypompowywanie wody z chodników H-2 i H-10. Jej poziom udało się na tyle obniżyć, że do akcji mogły wkroczyć psy poszukiwawcze. Owczarek belgijski, labrador i border collie podjęły trop. W tej chwili ratownicy górniczy penetrują rejon wskazany przez psy, jednak w dalszym ciągu nie natrafiono na poszukiwanego górnika. Mimo trudnych warunków, ratownicy pracują na dole z ogromną determinacją.

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 15:30
W związku z tą tragedią w Jastrzebiu-Zdroju ogłoszono tygodniową żałobę

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 15:00
AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 10:00

Dzisiaj, 14 maja, przed godz. 9.00 udało nam się ustalić, że do kopalni Zofiówka ruszyła trzyosobowa ekipa przewodników z psami tropiącymi. To Mateusz Cupek i pies Diego, Andrzej Filarewicz i pies Max, a także policjantka-przewodniczka z psem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Czytaj więcej - kliknij TUTAJ.


AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 09:30
Komunikat prasowy JSW

W ciągu ostatniej nocy lustro wody opadło na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek H-2. W chodnikach H-10 i H-2 w dalszym ciągu utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów, co uniemożliwia skuteczne poszukiwania.

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło w stan gotowości zespoły poszukiwawcze z psami. Do dyspozycji jest pies policyjny rasy owczarek belgijski , który jest wyszkolony do pracy w wodzie, natomiast psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju są specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. W momencie, kiedy tylko warunki na to pozwolą, zostaną wpuszczone do penetracji chodnika.

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 09:00
"Zawsze jest nadzieja, że znajdzie się poszkodowanych żywych". Trwają poszukiwania ostatniego z zaginionych górników z "Zofiówki"


AKTUALIZACJA, niedziela, godz. 21:00

Akcja poszukiwawcza trwa nadal. Ratownicy wciąż szukają ostatniego z zaginionych górników. Przed kopalnią Zofiówka gromadzą się ludzie, płoną znicze. Przypomnijmy, że w nocy z soboty na niedzielę odnaleziono dwóch zaginionych. Po czasie potwierdziły się obawy - górnicy ci nie żyli.

Płoną znicze przed kopalnią Zofiówka. Ratownicy wciąż szukają górnika ZDJĘCIA

Popołudniu na terenie kopalni wylądował helikopter ze specjalnie wyszkoloną przewodniczką i psem tropiącym. Mają oni pomóc w akcji.
AKTUALIZACJA, niedziela, godz. 7:00

Dziś rano, kilka minut przed godz. 7.00 przedstawiciel JSW poinformował o odnalezieniu ciała drugiego górnika.

- Ratownicy zlokalizowali jego ciało w zalewisku, podczas wypompowywania wody. Akcja trwa nadal, w dalszym ciągu poszukiwany jest jeden górnik - podał Tomasz Siemieniec.

CZYTAJ WIĘCEJ Dwa ciała górników z Zofiówki pod ziemią. Ratownicy szukają ostatniej osoby ZDJĘCIA
AKTUALIZACJA, sobota, godz. 22:00

Ratownicy dotarli do jednego z trzech zaginionych górników. Mężczyzna nie daje oznak życia. W tej chwili jest transportowany do bazy. Wciąż znajduje się pod ziemią.

Przed kopalnią Zofiowka zbierają się pierwsi ludzie. Zatrzymują się też górnicy wychodzący z kopalni. - Daj Boże, by odnaleźli też pozostałą dwójkę - mówią. - Przed chwilą byłem na kopalni, wszyscy o tym mówią - dodaje jeden z nich.AKTUALIZACJA, sobota, godz. 20:00

Akcja ratunkowa trwa nadal. Ratownicy odpompowują wodę z wyrobiska, ale wciąż nie widać prześwitu. Świadczyć może to o deformacji chodnika w tamtym miejscu.Tymczasem kibice GKS-u Jastrzębie uczcili pamięć tragicznie zmarłych górników. Jeden z nich również był kibicem. Czytaj więcej:
Tłumy kibiców przed kopalnią Zofiówka. Pod ziemią zginął ich kolega "Tygrys" WIDEO+ZDJĘCIACZYTAJ WIĘCEJ: Tłumy kibiców przed kopalnią Zofiówka. Pod ziemią zginął ich kolega "Tygrys"

AKTUALIZACJA, sobota, godz. 10:00

Wciąż trwa odpompowywanie wody z miejsca, w którym mogą znajdować się zaginieni górnicy. Wody ubywa, ale jej opadające lustro uwolniło metan. To uniemożliwia uruchomienie pompy elektrycznej.CZYTAJ WIĘCEJ: AKCJA RATUNKOWA W KOPALNI ZOFIÓWKA - DZIEŃ ÓSMY

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 18:30
Do rozlewiska zaczęła spływać woda. Ale na miejsce będzie transportowana pompa elektryczna, która ma znacznie przyśpieszyć usuwanie rozlewiska - czytaj więcej, kliknin TUTAJ.

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 16:00

Dziękuję wszystkim ratownikom górniczym i osobom biorącym udział w akcji ratowniczej. Warunki są naprawdę ekstremalnie trudne - tak każdą konferencję prasową dotyczącą postępów w akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka rozpoczyna Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Czytaj więcej TUTAJ.

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 13:00

Mikrofon w nowym odwiercie działa. Urządzenie zostało opuszczone otworem do chodnika H-10, jednak nie zarejestrowało żadnych sygnałów oprócz szumu wody. Ratownicy cały czas usiłują obniżyć poziom zalewiska.

Woda jest odprowadzana dzięki dotychczasowemu układowi pomp na sprężone powietrze. Jednocześnie na dół transportowane jest wydajniejsze urządzenie zasilane elektrycznie. Pompa będzie pracować na zasadach określonych przez kierownika akcji. Urządzenie zostanie zwiezione w częściach, będzie montowane na dole.

Pompa elektryczna zostanie zainstalowana jako druga w kolejności od lustra wody, w warunkach, w jakich można używać tego typu sprzętu. Cały czas warunki pracy ratowników są ekstremalnie trudne.

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 11:30
Na dole warunki są bardzo trudne, lecz mamy przesłanki, które pozwalają myśleć, że górnicy mają tam szanse na przeżycie. Czytaj więcej:
Jest nadzieja, że górnicy z Zofiówki żyją. Andrzej Kleszcz: Idziemy po żywych

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 9:00

Dobre wieści na początek siódmego dnia akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Drugi odwiert zakończony sukcesem, czytaj więcej:
Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka: Udany odwiert! Ratownicy podają telefon i żywność

AKTUALIZACJA, piątek, godz. 8:00
Jednocześnie trwa pompowanie wody z rozlewiska. Widać już część elementów konstrukcji obudowy chodnika. Jak tylko będzie możliwe ratownicy podejmą próbę przeszukania tego odcinka.


AKTUALIZACJA, czwartek, godz.12.37
Wydaje się, że najbardziej efektywnym działaniem ze wszystkich podjętych do tej pory, będzie właśnie wypompowywanie wody - mówi prezes JSW

Wszyscy ratownicy pracują na miejscu z całą determinacją - mówi prezes JSW.

Koniec konferencji prasowej, nie podano godziny następnej. - Jeśli pojawią się istotne informacje w sprawie, damy znać - zapewnił dziennikarzy prezes Ozon

AKTUALIZACJA, czwartek, godz.12.35

Pies wyczuł ślady! Niestety ratownicy nic jeszcze nie znaleźli

CZYTAJ WIĘCEJ:
Tam mogą być górnicy. Pies wskazał dwa miejsca pod ziemią w Zofiówce WIDEO+ZDJĘCIA
AKTUALIZACJA, czwartek, godz.12.35
W godzinach nocnych rozlewisko zostanie w całości wypompowanie. Ratownicy analizują sytuację, kiedy będą mogli wejść do chodnika, by przejść na jego drugą stronę. Możliwe, że będzie to można zrobić, zanim zostanie cały zbiornik wypompowany


Wiadomości

Komentarze (38)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dociekliwy (gość)

Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).

Adam (gość)

Ta bezradność i bezsilność wielka niesprawiedliwość w obliczu tej tragedii jest najgorsza i czekanie na ostatniego Górnika z wielka nadzieją wszystko w rekach Boga wierzmy ze wola jego z naszą zgadzać sie bedzie .Wyrazy współczucia dla rodzin wieczny odpoczynek dla zmarłych.Spoczywajcie i czuwajcie nad bliskimi w tych ciężkich chwilach .

GORNIK JASTRZEBIE ZDROJ -CAROLINA POLUDNIOWA USA (gość)

Wieczny odpoczynek racz im dac Panie a swiatlosc wiekuista niechaj im swieci.niech odpoczywaja w pokoju wiecznym. amen

ROW (gość)

I co nie pisałem że nadzieja matką głupich 1 z 3 już nie żyje a Wy nadal naiwni żyjecie z nadzieją jak o świętym mikołaju.

Żona górnika (gość)

ROW - nadzieja nigdy nie umiera A jeżeli nie wierzysz w to poprostu zamilcz i zachowaj to dla siebie. Bo dużo ludzi wierzy w to że żyją i trzymamy kciuki za nich. Bóg ma ich w swojej opiece i pomoże im . I czuje że Dziś ich znajdą . Ratownicy wielkie pokłony dla Was. Jesteście wielcy

ROW (gość)

Panie redaktorze Jacku Bombor nadzieja matka głupich tak po 7 dobach nadal żyja i jeszcze uśmiech mają :) daj se redaktorze siana. Oni już nie żyją od 6 dni

Ewkie (gość)

Czekomy na Woss i trzymamy kciuki !!! To Już zbyt ,za długo !!! Wszyscy czekamy na Was <3 <3 <3 Ewkie.

Żona górnika (gość)

Ludzie robią co w ich mocy żeby ich uratować A nie że robią jak najdłużej żeby kasę zarobić. Czy ktoś aż tak by życie poświęcał żeby parę groszy było. Jak pan jest takim górnikiem to wie Pan dobrze jak tam jest na dole A jeszcze po wstrząsie. Więc takie komentarze niech Pan dla siebie zachowa. Cały czas jest nadzieja że żyją i trzymam za to kciuki A ratowniką Bóg zapłać za tak dobra robotę co wykonują

Bosman z marynarki wojennej (gość)

Wojsko na dole z robotami podwodnymi, proszę was.....nie odpi.....cie, jutro przyleci f16 udrażniać zawalony chodnik rakietami ziemia powietrze.