Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik. Najważniejsze parametry pralki. Sprawdź je przed zakupem

Materiał Partnera Zewnętrznego
Noszenie ubrań do pralni w dłuższej perspektywie jest nieopłacalne. Pralka to jeden z podstawowych sprzętów w domu i kupowany zazwyczaj w pierwszej kolejności przed innymi urządzeniami. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Montaż
Rozróżniamy dwa rodzaje pralek – wolnostojące i do zabudowy. Pierwsze są najbardziej popularne i zazwyczaj ustawia się je w łazienkach. Jeżeli nie masz tam za dużo miejsca, wtedy dobrym rozwiązaniem jest wkomponowanie sprzętu w meble kuchenne. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem. Jeżeli jest połączona z salonem, pralka może zaburzać Twój spokój i przeszkadzać w prowadzeniu rozmów lub oglądaniu telewizji.

Sposób ładowania
W tej kwestii również wyróżniamy dwa rodzaje – ładowane od góry i od frontu. Pierwsze są zazwyczaj węższe i łatwiej je zapełniać, bo ubrania nie wypadają, jeśli jest ich więcej. Decydując się na to rozwiązanie, do wysokości urządzenia dolicz długość klapy, która otwiera się do góry, by móc nią swobodnie operować. Pralki ładowane od frontu są zazwyczaj większe, ale ich blat można wykorzystać jako dodatkową półkę. Drzwiczki otwierają się na bok, więc sprawdź ilość wolnego miejsca, jakim dysponujesz, żeby móc bez ograniczeń korzystać z urządzenia.

Pojemność
Pralki o załadunku do 5 kilogramów przeznaczone są dla osób, które nie piorą dużej ilości ubrań. Te powyżej 6 kilogramów dedykowane są przeważnie kilkuosobowym rodzinom, bo zapełnienie bębna jest dla nich kwestią kilku dni. Wybór pojemności urządzenia może też być warunkowany ilością wolnego miejsca, jakim dysponujesz pod instalację pralki. Sprawdź gabaryty sprzętu, zanim zdecydujesz się na zakup.

Koszty eksploatacji
Jak w każdym innym sprzęcie, ważna jest jego energooszczędność. Klasa energetyczna pralki oznaczana jest literami alfabetu – od A do G. Najoszczędniejsze sprzęty mają przy literze plusy. A+++ oznacza najbardziej ekonomiczne urządzenie, które zużywa nawet 30 – 40% mniej energii niż klasa A.
Pobór wody jest również istotnym aspektem przy wyborze pralki. Rocznie podczas prania zużywamy jej około 9000 litrów, ale są sprzęty mniej lub bardziej oszczędne. Informację o tym parametrze znajdziesz na etykiecie energetycznej. Tam też zamieszczone będą dane dotyczące poboru prądu oraz efektywności wirowania. Dobrze, jeżeli pralka ma funkcję automatycznego dobierania ilości wody do ilości prania. To zdecydowanie obniży koszty eksploatacji.

Kultura pracy
Wspomnieliśmy na początku – pralki nie należy montować w kuchni otwartej na salon, gdyż będzie zakłócała spokój. Ale jak głośne może być to urządzenie? Cichy sprzęt, to taki, który nie przekracza bariery 50 decybeli podczas prania i 70 dB w trakcie wirowania. Pierwsza wartość odpowiada głośności rozmowy słyszanej z odległości 1 metra.

Wirowanie
Również od prędkości wirowania zależy kultura pracy pralki. Wyrażana jest w ilości obrotów na minutę. Im ta wartość wyższa, tym pranie po wyjęciu z bębna będzie bardziej suche. Jednak nie każdy rodzaj ubrań można wirować z dużą prędkością. 1000 obr./min. dedykowane jest delikatnym tkaninom. 1600 obr./min. gwarantuje suche pranie, ale pod warunkiem, że pralka nie będzie całkowicie zapełniona. Ten parametr powinien być regulowany, ponieważ szybsze wirowanie powoduje ciężkie do wyprasowania zagniecenia.

Zabezpieczenia
Jeżeli masz małe dzieci, kontrola rodzicielska zabezpieczy sprzęt przed przypadkowym otwarciem drzwiczek zanim pranie zakończy się. Inną odmianą tej opcji jest blokada przycisków i pokręteł, gdy urządzenie pracuje. Ważną funkcją jest zabezpieczenie przed zalaniem. Jeśli system wykryje usterkę pralki, natychmiast odetnie dopływ wody i wypompuje ją z urządzenia. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i gniewu sąsiadów, jeśli mieszkasz nad kimś w bloku.

Programy
Dobrze, jeżeli pralka ma dużą ilość programów. Powinna mieć możliwość ustawienia prania bawełny, wełny, materiałów syntetycznych, jedwabiu. Niektóre modele mają dedykowany program dla butów, firan, odzieży sportowej czy jeansów.

Inne opcje to pranie wstępne, ręczne lub szybkie. To ostatnie sprawdzi się, jeżeli chcesz odświeżyć odzież o bardzo lekkich zabrudzeniach lub przy niepełnym wsadzie.

Przyda się również dodatkowe płukanie, jeśli chcemy mieć pewność, że na ubraniach nie zostaną ślady detergentów. W niektórych modelach, dzięki programowi „kontrola piany”, pralka sama rozpozna czy jest to konieczne, analizując skład wylewanej wody.

Ciekawym rozwiązaniem jest pranie parowe. Para wnika głęboko we włókna i dokładniej czyści z zabrudzeń. Do usunięcia tych lekkich mogą nawet nie być potrzebne detergenty. Również świetnie radzi sobie z sierścią zwierząt, nieprzyjemnymi zapachami i alergenami. Takie pranie również szybciej się prasuje. Ułatwić to może też specjalny program ochrony przeciw zagnieceniom.

Opóźniony start to funkcja już niemal podstawowa. Pozwala na ustawienie prania tak, by np. skończyło się w momencie, kiedy wrócimy do domu z zakupów lub z pracy. Wtedy unikniemy sytuacji, że ubrania po zakończeniu cyklu dłuższy czas zamknięte będą w bębnie. Dzięki temu nie będą stęchłe i zachowają świeżość na dłużej.

Funkcje dodatkowe
Uruchomić pralkę w odpowiednim momencie możesz również przez internet. Jeśli urządzenie ma moduł wi-fi, połączysz je z domowym routerem i wystartujesz je na odległość, korzystając ze swojego smartfona.

Inną smart funkcją tego sprzętu jest technologia bąbelkowa. W napowietrzonej wodzie szybciej rozpuszczają się detergenty, a jej temperatura może być niższa niż w przypadku klasycznych programów. To daje realną oszczędność. Poza tym tkaniny mechacą się wolniej.

Wyświetlacz elektroniczny nie jest standardem, dlatego warto wybrać model z takim rozwiązaniem. To dostarczy nam informacji o czasie do zakończenia prania, co pozwoli rozplanować inne obowiązki domowe.

Jeśli już wybierzesz odpowiednią dla siebie pralkę, pamiętaj, że należy o nią odpowiednio dbać. Co jakiś czas wykonaj specjalne płukanie, mające na celu oczyszczenie bębna i usunięcie kamienia z wody. To pozwoli przez lata utrzymać sprzęt w dobrej kondycji i bez konieczności serwisowania. Oczywiście przekłada się to na kolejne oszczędności. Jeżeli wiesz, że nie będziesz pamiętał, by wykonać to samodzielnie, wybierz sprzęt z opcją samoczyszczenia bębna. Smart pralka wyręczy Cię i w tej kwestii.

Propozycje ze sklepu internetowego AGITO.PL
Pralka wolnostojąca Whirlpool AWE 2519

Pralka wolnostojąca Beko WMB 61242 PL PTM

Pralka wolnostojąca Bosch WAB 24264 PL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto